Barvy v interiéru – víte, kam se která hodí?

Obsah článku

Barvy použité v interiéru mají mimo jiné i moc působit na naši psychiku, podívejme se proto teď spolu alespoň na některé z nich, jak na nás působí, co v nás vyvolávají a do kterých místností v bytě se právě díky tomu hodí.

Bílá

Dávno pryč jsou časy, kdy se všechny místnosti v bytě vymalovaly na bílo. Dnes většinou dáváme přednost interiérům barevně laděným a bílá barva bývá používána jen jako podklad, na kterém má vyniknout nějaký výraznější barevný prvek. Počítá se spolu s černou a šedou k tzv. neutrálním barvám. Přesto by neměla být opomíjena, protože působí čistým a jednoduchým dojmem a její použití v kontrastu s ostatními barvami dokáže prostor jakékoli místnosti výrazně prozářit. Jako univerzální barva se hodí do všech místností a všude bude dobře vypadat i působit.

Modrá

Oblíbená modrá je vhodnou barvou do koupelen, pracoven a ložnic, kde působí uklidňujícím dojmem a pomáhá nám relaxovat, uvolnit se a přemýšlet. Zatímco do ložnic se doporučují její světlejší tóny, které uklidňují, její živější odstíny podporují myšlení a hodí se do pracovny. Pro koupelnu jsou pak nejvhodnější odstíny hodně jasné, kombinované např. s barvou zelenou, protože tyrkysová nebo modrozelená pomohou našemu tělu i myšlení k regeneraci. Modrá je ovšem barvou ze studeného konce spektra, proto si při jejím využití musíme dát pozor, aby místnosti, kde bude použita, nepůsobily příliš chladným dojmem.

Tip na článek:  Spojte krásné s užitečným 2

Žlutá

Na opačném, tedy teplém konci barevného spektra, najdeme třeba žlutou. Žlutá je barvou slunce, barvou života a navozuje v nás podvědomě pocity radosti a optimismu, vzbuzuje naději a důvěru. Přestože ale na menších plochách působí přívětivě a optimisticky, není vhodnou hlavní barvou do velkých místností, protože unavuje oči a může vytvářet pocity hněvu. Ideální je v případě malých tmavých vstupních prostor, které rozjasňuje, do kuchyní, jídelen a koupelen.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *