Díl druhý: K novému domu nová zahrada

V minulém díle jste se dozvěděli spíše obecné informace k zakládání zahrad. Tento díl Vám přináší už o něco kompaktnější a specifičtější detaily pro vznik zahrady, kterou Vám budou všichni sousedé jen závidět, nemluvě o prostých kolemjdoucích.

Je Vám zřejmě jasné, že jen minimum pozemků má to štěstí, že se nachází ve stavu, který je vhodné ihned osazovat. Většinou je nejprve nutné odstranit veškerý odpad ze stavby, rozrušit udusanou půdu, a teprve poté co se srovnaný terén trošku provzdušní, rozhrnout hlínu zpět. Přebytek zeminy můžete využít pro vytvarování vlny, vzniklá kompozice vypadá opravdu velice pěkně a zajímavě. Máte-li svažitý pozemek, můžete uvažovat o terasovitých úpravách, zakládat skalky, stavět zídky z přírodního kamene, ať už ty suché či zděné.

Pokud hodláte pořádat nejrůznější party a oslavy venku, nezapomeňte na nějakou tu obytnou a odpočinkovou část. Může se jednat o pergolu, terasu, altánek, ale také jezírko s posezením situovaným podél břehu. Tuto část pak vhodně oddělte od užitkové plochy, té, kde budete pěstovat zeleninu a ovoce pro vlastní spotřebu. Nemělo by se stát, že případný skleník stojí uprostřed okrasného záhonu růží. Daleko více se skleníky a pařeniště hodí k rybízu, angreštu a dalších typických užitkovým rostlinkám.

Tip na článek:  Stavbu pergoly je dobré začít řešit s předstihem

Jak již bylo naznačeno, do zahrady patří i kvetoucí a barevné rostliny. Ať už uvažujete o záhonech trvalek, letniček či dvouletek, vždy je vybírejte s rozmyslem na celkovou kompozici zahrady. Možná se to nezdá, ale některé typy květin si přímo nerozumí s jinými.

Vždy ale platí ono omílané přísloví, že se má přeci jen nejprve dvakrát měřit, jednou řezat. Téměř pokaždé lze vzniklé problémy nějak vyřešit, „uhasit“, ale daleko lepší je jim předcházet, nemyslíte?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *