Domácí zvíře pro alergiky
Obsah článku
Diagnostikuje-li lékař u vás nebo vašeho dítěte alergii na zvířata nebo jednu z dnes nejrozšířenějších alergií – alergii na roztoče, v tom případě je nám líto, ale vhodné zvíře pro vás prostě NEEXISTUJE.
Zvířecí srst, peří a výměšky
Občas se objevují zprávy o různých „pro alergiky vhodných“ plemenech psů nebo koček, která jsou bez srsti a tudíž nevadí. Není to však pravda. Zvířecí srst sama o sobě je pouze přenašečem daného alergenu, který je obsažen v šupinkách zvířecí kůže, v jeho slinách, krvi, lupech, výkalech. Zvířecí alergeny mají navíc schopnost dlouho přežívat, a to nejen v prostorách, kde se zvíře pohybovalo, ale např. i na oděvu lidí, kteří s ním přišli do styku.
Hodně dráždivé jsou alergeny kočičí, často také psí, zde ale závisí na daném plemeni. Agresivnost alergenu nemá přitom nic společného s délkou srsti daného zvířete, jak se mnoho lidí mylně domnívá. Nejvíce problémů způsobují v tomto směru boxeři, jezevčíci, pudli, knírači a jorkšírové. Zejména malé děti pak často negativně reagují i na doma chované hlodavce jako jsou myši, křečci, morčata, atp. V podstatě totéž platí o různých druzích ptáků, v jejichž kůži, peří a výkalech se rovněž nachází množství nebezpečných roztočů.
Akvárium?
Pokud jste nabyli dojmu, že tedy snad alespoň akvárium nebo terárium, mýlíte se. Takováto nádrž je ideálním prostředím pro vznik a šíření plísní do ovzduší, často se také mohou objevit alergické reakce např. na podávané krmivo.
Už zvíře máte
Pro alergika ideální je prostředí, ve kterém zvíře nežije. Pokud však zvířecího miláčka už doma máte a nechcete se ho zbavit, nutně musíte dodržovat jeho přísnou hygienu, velmi pečlivě a často provádět úklid v bytě, udržovat pelíšek zvířete v naprosté čistotě, často prát a zamezit přístupu zvířete do prostor, kde alergik spí. V případě velmi silných alergií však ani tato opatření nepomohou