Ložní povlečení pro vás klidný spánek

Lozni pradloJiž před dvěma tisíci let řekl řecký spisovatel, historik a filozof Plútarchos, že spánek je jediný dar bohu, který je nenahraditelný.

Aby spánek byl klidný, příjemný a přinesl požadovaný odpočinek, je zapotřebí vytvořit pro něj optimální podmínky. Místnost, kde spíte, by neměla být přetopená, za optimální je považována teplota 18 – 20 °C. Měla by být zatemnělá, neboť světlo brání vylučování melatoninu. Nezbytné je lůžko s kvalitními matracemi, ale také lůžkoviny. Jejich sortiment je dnes širší než kdy dříve a na výběr je nejen pestrá barevná škála, ale také nejrůznější materiály. Při výběru povlečení tak hraje roli nejen vizuální podnět, ale i to, jak příjemný je nám materiál na dotek. Povlečení by mělo samozřejmě vhodně ladit s interiérem ložnice, ale důležitou roli hraje právě to, nakolik je dotek materiálu člověku příjemný. Někdo upřednostňuje chladivé hladké materiály, další si potrpí na látky hřejivé a hebké. V neposlední řadě je jedním z faktorů pro výběr ložního povlečení také náročnost údržby, jakou bude vyžadovat. Zatímco některé druhy se nemusí žehlit vůbec, pro jiné je vyžehlení nutností.

Bavlněná klasika
Bavlněné povlečení patří k obecně velmi oblíbenému a to zejména z toho důvodu, že se jedná o tradiční přírodní materiál. Takovéto povlečení je navíc velice příjemné na dotek, dobře si udržuje svůj tvar a na výběr je v celé široké řadě designů a barev.

Nežehlivý krep
Stále větší oblibě se těší mezi materiály krep. K jeho největší výhodě patří to, že krepové povlečení není zapotřebí žehlit a jeho „zmačkaný“ vzhled nejen, že není na závadu, ale je přímo vítaný. Na druhou stranu krep není tak příjemný na dotek, a pokud se pro toto povlečení rozhodujete, určitě na něm nešetřete. Za vynaložené prostředky byste totiž mohli získat povlečení z toho nejlacinějšího krepového materiálu, který není určen na povlečení a poměrně „škrábe“. Naproti tomu kvalitní krep je mnohdy srovnatelný v příjemnosti s kvalitou bavlny. Je třeba zdůraznit, že krepovému povlečení vyloženě prospívá praní a čím častěji jej vyperete, tím výrazněji časem změkne.

Tip na článek:  Která střešní krytina je pro dům tou nejlepší?

Flanel
Pro chladnější období je vhodné flanelové povlečení, jež má díky složení materiálu schopnost dodatečného zahřátí. Vedle svých kvalitních izolačních vlastností nabízí poddajnost a je velmi příjemné na dotek. Abyste uchovali co nejdéle barevnou stálost povlečení, perte jej po rubu se zapnutými knoflíky a v prášku určeném na jemné a barevné prádlo.  

Mikrovlákno
Do našich domácností si nachází cestu také poměrně nový materiály, mikrovlákno a microfleece. Jsou hebké, na dotyk velmi příjemné a hřejivé. Jejich nespornou výhodou je snadná údržba, neboť není třeba je žehlit. Stačí je pouze vyprat, důkladně vytřepat, pověsit a usušit. Ovšem pozor – na vzduchu. Oba materiály nejsou vhodné pro sušení v sušičkách.

Elegantní satén
Tkanina saténového povlečení je vyrobena z kvalitních jemně česaných přízí v atlasové vazbě. Díky ní materiál získává elegantní jemný a decentní lesk, který mu dodává luxusní vzhled. Satén je spíše chladivý a jeho kontakt s pokožkou je vnímám jako nesmírně příjemný. Tento materiál žehlit můžete, ale není to vyloženě nutné.

Fantazii se meze nekladou
Můžete si pořídit jednobarevné bavlněné povlečení v některém z mnoha odstínů pastelových barev, povlečení s různými motivy od romantických kytiček až po extravagantní abstraktní vzory. Záleží jen na vašem stylu a vkusu. Pro děti se vyrábí povlečení s motivem oblíbených pohádkových hrdinů a zvířátek, které jim zpříjemní chvíle strávené v postýlkách.

Jak o povlečení co nejlépe pečovat?
Vzhledem k tomu, že v noci vypotíme několik decilitrů vody, pot se vsakuje do povlečení a je třeba proto povlečení pravidelně prát. Doporučený interval je 1x měsíčně, ale tuto informaci nelze zevšeobecňovat. Více se potíme například v horkých letních dnech či při nemoci, kdy vypotíme i přes litr tekutin a tomu by měla odpovídat i péče o povlečení.  Většinu ložního prádla je možné prát na 60 °C, některé i na 90 °C a podle toho, zda se jedná o stálobarevné či bílé, nebo o barevné povlečení, volte odpovídající prací prostředek, abyste zamezili například rychlému blednutí barev.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *