Domácí pracovna

Stále více lidí dnes pracuje z domova. Tento trend sílí zejména v posledních letech, kdy mnohá povolání více než týmovou spolupráci a pracovní dobu „od – do“ vyžadují individuální nasazení a maximální koncentraci. Protože lidé prací tráví denně mnoho hodin je třeba, aby domácí pracovna byla místem klidným, pohodlným a dobře osvětleným. Jen tak lze odvádět práci efektivně a v požadované kvalitě.

Při zařizování domácí pracovny je třeba se důkladně zamyslet nad tím, co od ní očekáváte, jakým stylem budete pracovat, jakou techniku budete využívat a kolik dokumentů bude k vaší práci zapotřebí. Teprve podle toho vybírejte její zařízení.

Ten, kdo má k dispozici celou místnost si může gratulovat. Vzhledem k tomu, že domácí pracovna má své specifické nároky, takováto místnost umožňuje bez omezení zařídit ji podle potřeb nejen vhodným nábytkem a technikou, ale také dalšími věcmi, které dokáží práci zpříjemnit. V takovém případě je dokonalým řešením nábytek na míru, který umožňuje beze zbytku využít prostor a zohlednit při tom ergonomii a individuální požadavky. Avšak i ten, kdo má k dispozici třeba jen část místnosti nebo kout v pokoji, si může toto místo zařídit s rozmyslem a tak, aby se mu dobře pracovalo. Vždy je třeba vzít v potaz individuální potřeby a maximálně je skloubit s nabízenými možnostmi.

Základem je pracovní stůl. Jeho velikost volte s ohledem na to, jestli například pracujete vyloženě jen s notebookem, nebo zpracováváte množství dokumentů, které potřebujete mít rozložené ve svém dosahu. Je lepší „uskromnit“ se například v rozloze a množství úložného prostoru, využít jej variabilněji a stůl zvolit raději větší. Doporučovaná šíře je 65 až 80 cm, délka 120 až 160 cm a výška 80 cm. Aby zápěstí mohlo být při psaní v jedné rovině s předloktím, je vhodné vybrat či vybavit stůl výsuvným dílem určeným pro klávesnici počítače.

Tip na článek:  Navrhněte si regály podle vlastních představ a požadavků

Důležitou roli hraje židle nebo křeslo, na kterém trávíte většinu času. Nejvhodnějším řešením je ergonomická a polohovatelná židle nebo křeslo, které dokáže zohlednit váš požadavek na změnu polohy. Nastavitelná výška sedáku by měla umožňovat to, aby se při sezení vaše nohy dotýkaly podlahy a zaujímaly tak úhel 90 stupňů.

Dalším zásadním faktorem je správné osvětlení. Ani velký stůl a pohodlné křeslo vám nedá šanci odvést svou práci ve vysoké kvalitě a i tak se cítit dobře, když osvětlení nebude kvalitní a extrémně namáhané oči vás budou bolet. Jste-li pravák, osvětlení by mělo dopadat na pracovní plochu zleva, pokud jste levák, pak by tomu mělo být opačně.Optimální je umístit na pracovní stůl polohovatelnou lampu (s kloubovým ramenem), která osvítí potřebné místo podle měnících se světelných podmínek.  Vhodné je jemné osvětlení místa za monitorem, které je prevencí únavy očí. Ty pak nejsou přespříliš namáhány ostrým kontrastem mezi světlem a tmou.

Veškeré potřebné dokumenty je dobré umístit do pořadačů a šanonů a nezáleží přitom na tom, jestli budou ukryté ve skříni, nebo rychle dostupné na polici. Ne všichni mohou pracovat s dokumenty, které jsou uložené vyloženě jen v elektronické podobě a tak je důležité, abyste vždycky věděli, kde je jejich místo a neztráceli a nemělnili čas chaotickým hledáním.

Uvědomte si, že i domácí pracovna by měla mít jisté zákonitosti, jenž vám zaručí při práci pohodlí a funkčnost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *