Zařizujete pracovnu? Držte se následujících rad

Mnozí z nás dnes již považují domácí pracovnu za zcela samozřejmou a život bez ní by si už ani neuměli představit. Tam, kde to prostor umožňuje, to bývá samostatný pokoj v domě, jinde jen koutek určený k pracovním a studijním účelům. Co by však všechny pracovny, ať velká nebo malá, měly mít společného, je vhodné vybavení a osvětlení.

Nábytek

Základem každé pracovny je jednoznačně kancelářský stůl, židle a dostatek úložných ploch. Dnes bychom již měli považovat za samozřejmé, že veškerý nábytek bude ergonomický, tzn. přizpůsobený lidskému tělu a jeho přirozeným funkcím. Při rozhodování jak velký stůl potřebujete, zvažujte nejen velikost prostoru budoucí pracovny, ale i účel, ke kterému jej budete využívat a kolik věcí potřebujete mít při práci stále po ruce. Tomu je třeba přizpůsobit jeho délku a šířku. Potřebná výška stolu se pak určuje podle výšky vaší postavy, bude.li u stolu střídavě často pracovat více různě vysokých lidí, byla by ideální výška nastavitelná.

Tip na článek:  Převlečte byt do nového kabátu

Při pořizování židle se řiďte jednoduchým pravidlem – čím více času v ní strávíte, tím pohodlnější musí být. Také zde musíte přihlédnout ke své výšce a hmotnosti. Při plánech na zařízení pracovny si nezapomeňte zakalkulovat dostatečně velký prostor pro nohy.

Záleží již jen na vás a vašich konkrétních požadavcích a možnostech, zda potřebu úložných ploch vyřešíte mobilními kontejnery, závěsnými systémy nebo jiným způsobem.

Barvy a světlo

Výběr barev pro pracovnu by měl korespondovat s barevným laděním nábytku, nehodí se příliš tmavé barvy, svěží jako zelená nebo žlutá, vám prokáží lepší službu, podporují totiž přemýšlení a soustředění.

Klíčové je pro pracovnu správné osvětlení. Čím větší svítidlo zde bude použito, tím bude rozptyl světla větší a stíny slabší. Samostatné osvětlení, pokud možno směrovatelné, potřebuje i psací stůl, protože je důležité, ze které strany světlo svítí, praváci jej potřebují zleva, leváci naopak. Pro práci s počítačem je pak potřeba, aby světlo ozařovalo klávesnici a stůl, nikoli obrazovku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *