Kde a jak doma ušetřit, aneb když stále nevycházíte

Ideálem každé ekonomiky, domácí hospodaření nevyjímaje, je vyrovnaný rozpočet. Příjmy jsou zde v nejhorším případě rovny výdajům, mnohem lépe – převyšují je. Náklady na život však neustále vzrůstají a výše našich výplat za nimi jen stěží pokulhává. Stále více rodin se ocitá v situaci, kdy tvorba úspor zůstává jen nereálným snem.

Kde ušetřit?

Radu hledáme všude. Pobaví nápady, že není třeba kupovat každou sezonu nový model kabátu – ženy, které znám, ženy, které šetří, ten svůj nosí už několik let – a přišly na to úplně samy. Dokonce ani nekupujeme každý rok úplně nové ozdoby na vánoční stromek a návštěvy restaurací omezit nemůžeme, protože jsme tam už léta nebyly.

Kde tedy ještě ušetřit? Koupíte-li oblečení, které můžete vyprat doma, nemusíte platit za čistírnu, ty šikovnější zvládnou poskytnout své rodině i kadeřnické služby, manžel může vymalovat sám, děti, myslím ty mladší, mohou dědit oblečení po sourozencích. Nejsou to zrovna rady, které by oživily naši ekonomiku, ale šetří vaši peněženku.

Tip na článek:  Proč investovat do koupě pracovních oděvů a ochranných pomůcek a jaké máte možnosti?

Šetřit na jídle?

Šetření na jídle je něco, před čím mnozí varují, přesto právě tady lze ušetřit mnoho a nemusí to být jen nákupy levných nezdravých a nechutných náhražek. Pojedete-li jednou týdně na větší nákup do supermarketu, kde využijete nabízených slevových akcí, na financích to výrazně poznáte. Zejména připravíte-li si přesný rozpis, co bude příští týden vařit a nakoupíte podle něj. Na běžné denní nákupy drobností do místní samoobsluhy pak posílejte děti s lístkem. Na rozdíl od vás přinesou skutečně jen to, co jste napsala.

Půjčky

Přestože se snažíte, může se stát, že potřebujete nutně větší finanční injekci. Dobře zvažte, jak vysokou půjčku skutečně potřebujete, na pračku vám bude půjčka 15 000 Kč určitě stačit, půjčit si např. sto, je jednoznačně lehkomyslnost.

Jestliže však už dluhy máte a kromě běžných rodinných výdajů se musíte rovněž vyrovnávat s jejich splátkami, neváhejte a vyhledejte odborníky na pomoc s dluhy, raději dříve než později.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *