Co udělat pro zahradu v prosinci?

Ačkoliv by se mohlo zdát, že zahrada si v prosinci žije spokojeně svým zimním spánkem a pomoc lidské ruky nepotřebuje, není tomu tak úplně. Aby se na jaře probudila opět do plné krásy bez vaší pomoci nezvládne.

Ačkoliv pečlivě shrabaná zahrada bez spadaného listí vypadá lépe než ta, která je jím pokryta, přesto byste neměli listí odvézt třeba do bio odpadu do sběrného dvora všechno. Spadané listí totiž na záhonech ochrání cibuloviny i trvalky před zimou až do jara. Choulostivější trvalky a léčivé rostlinky pokryjte kromě listí navíc ještě chvojím.

Pokud jste tak ještě neučinili, je nejvyšší čas přenést závěsné květináče a koše na krytá místa. Můžete je umístit do skleníku, na verandu, nebo třeba do sklepa. Vzhledem k tomu, že závěsné nádoby nejsou chráněné proti chladu a zemina v nich je vystavena nízkým teplotám ze všech stran, lehce může dojít k promrznutí a následnému poškození nádob.

Věnujte pozornost ošetření okrasných dřevin. Pokud ještě nemrzne, stále ještě je zalévejte. Později můžete zem kolem nich pokrýt netkanou textilií, která ji ochrání před promrznutím. Koruny dřevin je dobré stáhnout před prvním sněhem tak, aby se později pod jeho tíhou nerozlomily. Přesto oklepávejte sníh z keřů i dalších jehličnanů a živých plotů. Předejdete tak jejich poškození, které může vzniknout v důsledku tíhy sněhu. Vysadili-li jste nové stromky a keře na větrném místě, chraňte je umístěním zábran proti větru.

Tip na článek:  Znáte kotvičník zemní? Jeho sílu oceníte zejména v posteli!

Pokud to povětrnostní podmínky dovolují, můžete proklestit ovocné stromy starší deseti let a věnovat se stříhání roubů. Ty by měly být cca 30 cm dlouhé a z vnější strany stromu. Uchovávejte je ve vlhku a chladu. Můžete je klidně položit vedle stromu, zakrýt listím a sněhem a na jaře, až půda povolí, je pak zapíchnout do země. Takto ošetřené rouby vydrží bez rašení až do července. Dbejte, aby na stromech nezůstávalo suché listí, které může sloužit jako úkryt škůdcům. Rovněž tak nejsou žádoucí scvrklé plody, které mohou být zdrojem problémů.

Pokud máte na zahradě jezírko či nádrž s okrasnými rybkami, dohlížejte pravidelně na to, aby voda úplně nezamrzla. Ryby sice mohou přečkat zimu bez úhony, avšak bez přívodu kyslíku by se udusily.

Co všechno ještě můžete v prosinci pro svou zahradu udělat? Dvouletky chraňte proti chladu netkanou textilií, napadlý sníh nahrnujte na záhony, kde dobře poslouží jako ochrana proti mrazu a navíc se stará o zavlažení rostlin, zkontrolujte uskladněné cibule a hlízy a vyřaďte ty, které se jeví jako slabé a poškozené, tepelně zaizolujte potrubí, kterým přivádíte vodu na zavlažování zahrady. Je to doba vhodná také k omlazování angreštu a rybízu a k odstranění přestárlých a nemocných dřevin.

Péče, kterou své zahradě věnujete, se s příchodem jara bohatě zúročí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *