Nízkoenergetické vs. pasivní domy

Dobrou investicí do budoucna je jistě nízkoenergetický nebo pasivní dům, neboť oba mají vynikající tepelně izolační vlastnosti. V průběhu životnosti domu totiž náklady na jeho provoz několikráte převýší náklady investiční, a proto se výstavba energeticky efektivních domů stává čím dál tím zajímavější pro stavební firmy i jejich zákazníky.

Nízkoenergetické domy

Nízkoenergetické domy – tímto termínem jsou označovány stavby s nízkou potřebou energie a vytápění, která je oproti běžným novostavbám poloviční nebo i menší a v porovnání se staršími domy lze dosáhnout úspory až 75%. Těchto úspor se dosahuje především volbou ideálních stavebních materiálů, díky kterým dochází k menším tepelným ztrátám obvodovými konstrukcemi a výplněmi otvorů. Důležité jsou také úspory, kterých je dosaženo odstraněním všech tepelných mostů a netěsností obvodových konstrukcí. Kromě energetické a tedy i finanční úspory tak tyto domy splňují i podmínky ekologické. Poskytují proto svým obyvatelům úsporné, moderní, pohodlné i zdravé bydlení.

Tip na článek:  Nejnovější trendy na veletrhu Tendence

Pasivní domy

Speciálním druhem nízkoenergetických staveb jsou pasivní domy, které mají tak minimální tepelné ztráty, že vůbec nepotřebují běžný systém vytápění. Tepelné zisky v těchto domech pocházejí od slunce, lidí a elektrických spotřebičů a po většinu roku postačují k vytopení celého domu. V extrémních případech stačí k udržení teploty v domě jediné malé topné těleso umístěné kdekoli v bytě. Náklady na postavení takovéhoto domu nejsou o mnoho vyšší než náklady na pořízení běžné novostavby, ale posléze můžete uspořit až 90% nákladů za vytápění. Dům si udržuje příjemnou teplotu v horkých letních dnech i mrazech, máte zde stále pocit čerstvého vzduchu, a to bez průvanu, který vzniká při větrání, neboť zvláštní důraz je kladen na vzduchotěsnost všech částí budovy a čerstvý vzduch se do místností přivádí pomocí automatického větracího zařízení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *