Nízkoenergetické vs. pasivní domy

Dobrou investicí do budoucna je jistě nízkoenergetický nebo pasivní dům, neboť oba mají vynikající tepelně izolační vlastnosti. V průběhu životnosti domu totiž náklady na jeho provoz několikráte převýší náklady investiční, a proto se výstavba energeticky efektivních domů stává čím dál tím zajímavější pro stavební firmy i jejich zákazníky.

Nízkoenergetické domy

Nízkoenergetické domy – tímto termínem jsou označovány stavby s nízkou potřebou energie a vytápění, která je oproti běžným novostavbám poloviční nebo i menší a v porovnání se staršími domy lze dosáhnout úspory až 75%. Těchto úspor se dosahuje především volbou ideálních stavebních materiálů, díky kterým dochází k menším tepelným ztrátám obvodovými konstrukcemi a výplněmi otvorů. Důležité jsou také úspory, kterých je dosaženo odstraněním všech tepelných mostů a netěsností obvodových konstrukcí. Kromě energetické a tedy i finanční úspory tak tyto domy splňují i podmínky ekologické. Poskytují proto svým obyvatelům úsporné, moderní, pohodlné i zdravé bydlení.

Tip na článek:  Palivové dřevo je ekologické víc, než si myslíte

Pasivní domy

Speciálním druhem nízkoenergetických staveb jsou pasivní domy, které mají tak minimální tepelné ztráty, že vůbec nepotřebují běžný systém vytápění. Tepelné zisky v těchto domech pocházejí od slunce, lidí a elektrických spotřebičů a po většinu roku postačují k vytopení celého domu. V extrémních případech stačí k udržení teploty v domě jediné malé topné těleso umístěné kdekoli v bytě. Náklady na postavení takovéhoto domu nejsou o mnoho vyšší než náklady na pořízení běžné novostavby, ale posléze můžete uspořit až 90% nákladů za vytápění. Dům si udržuje příjemnou teplotu v horkých letních dnech i mrazech, máte zde stále pocit čerstvého vzduchu, a to bez průvanu, který vzniká při větrání, neboť zvláštní důraz je kladen na vzduchotěsnost všech částí budovy a čerstvý vzduch se do místností přivádí pomocí automatického větracího zařízení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *