Topte chytře v kamnech se zásobníkem

Vytápění tuhými palivy dnes již rozhodně nemusí být tím, čím bývalo dříve. Spousta práce, špíny, popela, neustálé pozornosti, aby kamna nevyhasla. Díky moderním automatickým kotlům pro spalování uhlí, dřevěných pelet, dřevní štěpky či obilí může být vytápění objektů efektivní a pohodlné a bezproblémové. Vysoká účinnost při modulovaném řízení provozu kotlů umožňuje dosažení nízké spotřeby paliva, takže byť se může zdát pořizovací cena automatických kotlů vysoká, návratnost je velice rychlá. 

Péče o „chytrá kamna“, která jsou určena ke spalování uhlí a jenž jsou ovládána moderní řídící technikou, nezabere více než deset minut denně a podle typu a obsahu zásobníku paliva je možný prakticky bezobslužný provoz většinou po dobu v rozmezí 3 až 6 dnů. Vzniklý popel je zapotřebí vynášet jedenkrát za 2 až 5 dní, opět podle typu kotle. Bezpečný provoz zajišťuje havarijní termostat, který slouží k ochraně otopného systému proti přehřátí, svou ochranu má i motor šnekového podávacího zařízení, který je vybaven proti přetížení termo pojistkou. Topení je tak jednoduché a bezpečné. Ovládání je snadné a podávací a hořákové systémy zajišťují pohodlnou obsluhu a minimum servisu. U kotlů na tuhá paliva je třeba vzít v potaz to, že špatná kvalita paliva může výrazným způsobem negativně ovlivnit jak výkon, tak i jejich emisní parametry .

Tip na článek:  Evergreen domova - koberec

Kotle určené pro spalování dřevních pelet mají celu řadu shodných vlastností, jako automatické kotle na uhlí. K uživatelsky příjemné vlastnosti patří jistě ta skutečnost, že poloautomatické čištění výměníků rovněž umožňuje jeho čištění pouhým pohybem páky vně kotle přibližně 1x za týden. I tady je třeba dávat pozor na kvalitu paliva a pelety musí vyhovovat některé z norem, například Směrnici č. 14-2000 MŽP ČR. Automatické kotle na spalování dřevní štěpky umožňují také spalování hoblin a pilin. V případě hoblin je třeba dbát na to, aby byly ve vlhkosti do 25%. Spalovat lze také kombinaci hoblin a pilin, pokud jsou dostatečně suché.

Nabídka „chytrých kamen“ na tuhá paliva na našem trhu je dnes široká a ocení je všichni ti, kteří nemají možnost pohodlného vytápění jinými zdroji. Na zvoleném typu pak záleží, jak široké využití vám dokáží poskytnout. Z důvodu řady odlišností jednotlivých typů je před pořízením tohoto zařízení  třeba důkladně zvážit svá očekávání a požadavky. Zklamáni však rozhodně nebudete. Potvrzuje to již celá řada spokojených provozovatelů těchto kotlů, jejichž vysoká sériovost  zabezpečuje v případě potřeby rychlé a bezproblémové dodávky náhradních dílů i spotřebních částí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *