Návrat k tradici chataření

ChatareniDlouhá léta se mluvívalo o chataření jako o české vášni. Kořeny chataření sahají opravdu do dávné minulosti, až do dob první republiky. 

Mít chatu třeba na Berounce, se považovalo za stupínek společenské prestiže. Velký rozmach pak chataření zaznamenalo v době normalizace. Útěk z paneláků do přírody kulminoval vždy v pátečním odpoledni, kdy se rodiny v autech naložených až po střechu přemisťovaly z měst na venkov.V porevolučním období nastala změna. Řada lidí se po pádu komunismu začala věnovat podnikání, a kdo zůstal v roli zaměstnance, poznával slovo, které do té doby znal jen málokdo – flexibilita.  Chataření se jako časově náročný koníček dostalo do útlumu. Svou roli sehrála i do té doby nepředstavitelná možnost cestování, kam se jen člověku zachtělo. Trávení volného času na chatách a chalupách ztrácelo na své atraktivitě.

Všude dobře, doma nejlíp…
V posledních letech se však Češi k chatařské tradici opět vrací. Statistiky uvádí, že rekreační objekt v podobě chaty, či stejně oblíbené chalupy, vlastní dnes asi 12% českých domácností. Zatímco chat k rekreaci slouží asi čtvrt miliónu, chalup to je přibližně 180 tisíc. Chataření se po stagnaci zejména v první polovině devadesátých let vrací na výsluní. Jeden rozdíl oproti minulosti tu přece ale jen je – vzhledem k nedostatku času a finanční náročnosti pohonných hmot jsou upřednostňovány takové chatařské lokality, které jsou bydlišti co nejblíže.

Odpočinek, zábava i něco pro zdraví
Někdo se nabažil cestování, další na něj nemá peníze, jiný se rozhodl pro alternativní způsob stravy a kde jinde sehnat chemií nevyhnanou zeleninu a stejně tak „vylepšené“ ovoce, než vypěstovat si je na své zahradě. Také pohyb s péčí o chatu, chalupu a jejich okolí je prospěšný. Je zapotřebí opakovaně sekat trávník, natírat plot, starat se o záhony, sklízet úrodu. Pokud je pro vás rekreační objekt místem kde zahrada slouží jen jako okrasná, stejně vás určitá péče a s tím spojený pohyb nemine. Je známo, že aktivní člověk snadněji překonává případné zdravotní potíže a udrží se déle duševně svěží.

Tip na článek:  Vybíráme zahradní nábytek: Zvolit plast, dřevo, beton nebo kov?

Na víkend nebo nastálo?
Ačkoliv lidé v mladším věku plánují, že si v důchodu budou užívat, chodit za kulturou a jezdit na výlety, postupem času mnohdy zjistí, že ne vždy se jim chce někam vyrazit, případně jim to zdraví zcela neumožňuje. Trávit však čas jen v panelákovém bytě jim však nevyhovuje. A tak se oproti svým původním plánům natrvalo stěhují do svých víkendových domovů. Svůj městský byt vymění za důvěrně známé místo, chata či chalupa se pro mnohé stává jediným domovem.

Krása s rizikem
Oblíbené jsou zejména rekreační objekty v blízkosti vodních toků a rybníků, ačkoliv je zde vyšší riziko negativních dopadů povodní. Zájem o tyto lokality v roce 2002 v souvislosti s rozsáhlými povodněmi poklesl, avšak posléze se staly opět žádanými. Ani po letošních povodních se většina majitelů nehodlá objektů vzdát a každý s rizikem bojuje po svém. Ráno, kdy se nad hladinou řeky vznáší mlhavý opar, je zřejmě neodolatelný magnet.

Pojištění pomůže krýt případné vzniklé škody
Lidé si však již uvědomují, jaké ztráty jim mohou hrozit a tak již nelitují peněz investovaných do pojištění rekreačního objektu a doplňkovému připojištění proti povodním. Je samozřejmé, že částka za takovéto pojištění bude oproti základnímu pojištění vyšší. Pojišťovna vyhodnotí nebezpečnost lokace, kde se takový objekt nachází a na základě zjištění vám navrhne pojistnou částku. Tu „nestřílí od boku“, ale na základě předem daného rozdělení území České republiky na zóny podle nebezpečnosti. Protože si ale mnozí lidé myslí, že běžná pojistná smlouva automaticky kryje i pojištění proti povodním. Zkontrolujte si proto její znění, a pokud se vaše nemovitost se nachází v rizikovém pásmu a součástí vaší stávající pojistné smlouvy toto pojištění není, kontaktujte zástupce své pojišťovny a uzavřete doplněk smlouvy. Škody, které voda dokáže napáchat, mohou být obrovské a pojistné plnění může případnou vzniklou situaci výrazně ulehčit.

 

 

Jeden myslel na “Návrat k tradici chataření

  • 13.8.2014 (9.14)
    Trvalý odkaz

    :-) máme svou chatičku a není větší relax než si to tam zvelebovat, sázet kytky, pěstovat zeleninu, ovoce, odpoledne si dát kávu na terase. Pro mě lepší dovolená než u moře. Letošní prázdniny, jsme si tam zařizovali nové schodiště z ložnice přímo na terasu. Tak teď je to ještě větší lahoda :-), příští rok snad konečně stihneme už dlouho plánovaný bazén…

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *