Zachytávání dešťové vody aneb Co se vyplatí vědět o retenční nádrži

Voda si odpovědný přístup zaslouží – a právě přítomnost retenční nádrže nám při touze po rozumnějším hospodaření doslova hraje do karet. Díky objemnému zásobníku je totiž možné zachytávat větší množství dešťovky, kterou lze následně využít na vše od závlahy trávníku přes splachování až po mytí nádobí (samozřejmě za podmínky instalace odpovídajícího filtračního systému). Definitivnímu rozhodnutí pro (ne)pořízení retenční nádrže by však mělo předcházet seznámení s klíčovými informacemi. Shrnuli jsme je pro vás v tomto článku.

Na hospodaření s dešťovou vodou pamatuje i zákon

Od roku 2021 se musí stavebníci rozhodnout pro vhodný vsakovací systém (např. klasická jáma naplněná kamenivem nebo systém drenáží z drenážních trubek) – anebo právě pro nádrž na dešťovou vodu. Druhá možnost je bezesporu mnohem praktičtější a ekonomičtější.

Kam retenční nádrž umístit?

Ačkoliv lze retenční nádrž na vodu umístit také nad úrovní terénu, obvykle je výhodnější ji instalovat pod zem. V případě dostatečně silné konstrukce pak nepředstavuje problém prakticky žádné místo na pozemku – dešťovku můžete skladovat třeba pod příjezdovou cestou.

Tip na článek:  Léto je tady: Na nákup zahradního nábytku máte nejvyšší čas!

Kolik nádrž na dešťovku stojí a za jak dlouho se investice vrátí?

Zatímco v případě ČOV je propočet návratnosti o něco složitější, kalkulaci ekonomické výhodnosti retenční nádrže ovlivňuje mnohem méně faktorů. Roli hrají zejména pořizovací cena (od cca 12 tis. do 50 tis. Kč), objem, průměrný úhrn srážek v dané lokalitě, ale také možnost částečného financování pomocí dotačního programu.

Obecně platí, že pokud dešťovkou nahradíte větší část pitné vody, investice se vám vrátí do 20 let bez dotace a za zhruba poloviční dobu s dotací.

Zachytávání dešťové vody aneb Co se vyplatí vědět o retenční nádrži

Jak správně vypočítat ideální velikost nádrže?

Správně dimenzovaná nádrž na dešťovou vodu pojme zásobu dešťové vody na cca 3 týdny. Skvělým pomocníkem při výpočtu objemu je online kalkulačka, která zohledňuje vydatnost srážek pro danou lokalitu a obsah střešní plochy. Zároveň mějte na paměti, že by se do objemu měla promítnout velikost zavlažované plochy a počet osob, jež budou dešťovku využívat např. pro splachování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *