Interiérové krby – estetický doplněk domácnosti

Zejména za chladných zimních večerů není nic lepšího než se pohodlně s knížkou usadit k hořícímu krbu a těšit se z příjemného tepla, které oheň vydává. Snad jedině kdyby tam byl s vámi někdo milý a milovaný. Pak by však právě plápolající plameny mohly dokonat tu správnou romantickou atmosféru.

Proč mít doma krb

Dříve se krby a kamna běžně používaly k vytápění všech místností v domě, ale vzhledem k mnoha potížím, které s sebou takový druh topení nese, postupem času se staly vedle ústředního topení jen dekorativní záležitostí. To se však v poslední době začíná opět měnit. Energie opakovaně a výrazně zdražují, a tak se možnost využívat vlastního systému vytápění stává stále atraktivnější. Samozřejmě dnešní krby nelze s těmi dřívějšími, co do technických parametrů a možností, vůbec srovnávat. Jediným srovnatelným kritériem bývá vzhled, který se často snažíme co nejvíce přizpůsobit dobovým modelům. A tak interiérová kamna, ať již jsou využívána jako hlavní či častěji alternativní topidlo, plní i funkci estetickou.

Tip na článek:  Levné bydlení v mobilních domech

Kamna jako z pohádky

Rozhodnete-li se pořídit si interiérový krb, můžete volit z mnoha různých materiálů a provedení. Nejčastěji dnes používanými materiály jsou přírodní pískovec v různých barvách, žula a mramor. Samostatnou kapitolou jsou pak klasická kachlová kamna. Jejich výhodou je relativně dlouhá doba sálání, nevýhodou pak pomalejší náběh teploty. Tyto dvě skutečnosti spolu velice úzce souvisí, protože teplem ohně se napřed zahřívají kachle, které začínají samy sálat teplo teprve po zahřátí. Kachlová kamna tak vytápějí prostor ještě i několik hodin po vyhasnutí ohně.

Jako palivo se zde nejčastěji používá dřevo, ale často i dřevěné nebo hnědouhelné brikety,  pelety, kusové uhlí nebo třeba topný olej či zemní plyn.

Samozřejmostí je u každé firmy, která kachlová kamna dodává na trh, možnost výběru barvy a vzoru kachlí tak, aby vám ladily s interiérem.

Wine Bottle Fireplace Red Wine - Tumisu / Pixabay
Interiérové krby – estetický doplněk domácnosti

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *