Schody až do nebe? Ne, na půdu!

Schody pudniMnohé podkrovní prostory nedisponují přímým přístupem. Jedná se především o starší objekty, zvláště domy se sedlovou střechou, jejichž půdní prostory jsou doslova výzvou pro všechny, kteří mají v oblibě netradičně řešené interiéry a také pro ty, kteří se potýkají s nedostatkem místa. Jelikož jedinou možností je většinou vystoupat do nich po žebříku, což vyhovovalo našim předkům, ale ne tak už nám, je zapotřebí najít jinou možnost. Můžete zvolit variantu náročné přestavby, ale také můžete využít řešení relativně snadné, s minimálním nárokem pracnosti i financí, které nahradí potřebné klasické schodiště. Tímto řešením jsou půdní schody, jež umožní přístup do podkrovních prostor. Jejich obsluha je pohodlná a snadná a užívání bezpečné.

Půdní schody mohou ústit jak do svislé, tak do vodorovné zdi a mohou proto zajistit přístup jak skrz strop, tak i skrze svislou zeď, na níž je přístupový otvor umístěn několik metrů nad zemí. Výhodou půdních schodů je fakt, že místo pod nimi zůstává v původním stavu a rozsahu a není proto zapotřebí měnit jeho využitelnost. Zatímco klasické schodiště je instalované napevno a zabírá značnou část prostoru, půdní schody se vysouvají jen ve chvíli, kdy se potřebujete do patra dostat. Jinak zůstávají ve složeném stavu, více méně sotva postřehnutelnou součástí domu či bytu. Jedná se o komfortní a bezpečné řešení, které příliš nezatíží vaši peněženku.
Sortiment půdních schodů je v současné době bohatý a nalézt takové, které vám budou vyhovovat, není proto těžké. Systémy půdních schodů se prakticky liší ve dvou zásadních ohledech. Prvním z nich je typ materiálu. Těmi základními jsou kov a dřevo. U některých schodů převládá pouze jeden z nich (pozor – dřevěné schody vždy obsahují samozřejmě i kovovou část, bez níž se neobejdou). Další jsou kombinace obou a častou volbou jsou dřevěné schody na kovové konstrukci.

Tip na článek:  Dřevěná podlaha nebo „plovoučka“ ?

TIP: Navrhněte a vypočítejte si schodiště svépomocí. Odborný článek najdete zde

Staré, dobré dřevo

Dřevěné půdní schody jsou často oblíbené například tam, kde se rodina do podkrovních prostor rozhodne umístit dětský pokoj či ložnici.

Praktický kov

Kovové půdní schody lidé častěji volí zase v případech, kdy podkroví využívají nepravidelně, například jako technické zázemí nebo půdu. Jedny takové dokonce vedou do malé soukromé hvězdárny.

Jsou lepší stahovací, nebo skládací schody?

V druhém ohledu, ve kterém se od sebe půdní schody liší, je způsob, jakým se otevírají. Současná nabídka předkládá zejména půdní schody stahovací a skládací. Stahovací schody mívají převážně celokovovou konstrukci a jejich předností jsou malé rozměry při složeném stavu. Dobře vám poslouží všude tam, kde jste limitování velikostí prostor. Skládací schody disponují masivnější konstrukcí a bývají jak kovové, tak dřevěné. Tvoří je několik dílů, které jsou vzájemně spojeny lyžinami či panty, a při otevření víka se buď snadno ručně, nebo automaticky sestaví do tvaru, potřebného pro možnost jejich plného využití. Protože tyto schody bývají po mechanické stránce odolnější, jsou vhodnější pro častější používání, nebo tam, kde jsou vystaveny většímu fyzickému zatížení.

Bonus navíc – zateplení i protipožární ochrana

Bez ohledu na zvolený materiál mohou být půdní schody zateplené. O zamezení pronikání chladu se stará půdní víko, tzv. poklop, který odděluje byt od podkroví. Není proto pravdou, že instalace půdních schodů představuje snížení teplotního komfortu domu či bytu. Další možností je navíc volba protipožárního provedení, pomocí speciální konstrukce víka. Takovéto schody mohou být vybaveny dodatečným zpevňujícím lemem, jenž se aktivuje při výrazném zvýšení teploty. Naprosto neprůchodně pak vyplní spáru mezi dveřmi a stropem.

Současný sortiment půdních schodů je široký, ceny příznivé, údržba snadná a jednoduchá. Jsou proto oblíbeným a praktickým řešením. Půdní schody si můžete objednat u specializovaných firem včetně odborné instalace, můžete je ale také zakoupit ve velkých hobby marketech a jste-li řemeslně zruční, schody si zabudovat sami.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *