Indukční desky nebo plyn?

Pořizujete si nový sporák a váháte, pro jaký typ se rozhodnout? Zřejmě jste doma doposud používali klasický sporák plynový nebo kombinovaný, případně elektrický, ale množí se informace o jednodušším, rychlejším a úspornějším vaření na indukčních deskách. Co je tedy právě pro vás nejvýhodnější?

Rychle, úsporně a bezpečně

Indukční varná deska funguje na elektrickou energii, která je sice dražší než plyn, ale vaření na plynu je velmi výrazně pomalejší. Stejné množství tekutiny přivedete na indukční desce k varu za pouhou polovinu času, který k tomu budete potřebovat na plynovém sporáku. Rychlost ohřevu je údajně srovnatelná s rychlostí ohřevu v rychlovarné konvici.

ID-10029474Při indukčním vaření se teplota předává pomocí elektromagnetických proudů, teplo se tak tvoří až ve dnu hrnce, nádobí ani deska se nezahřívají na stejně vysokou teplotu jako u plynu a snižuje se tak riziko popálení nebo opaření. Rovněž pro přípravu některých typů jídel je indukce výhodná, nižší teplotu oceníte zejména při smažení, kdy se tuk zahřátý na nižší teplotu tak rychle nepřepaluje.

Tip na článek:  Nepromeškejte prodej rodinných domů a bytů v Solnici

Užití a údržba

Dnes již vzala za své fáma, že pro vaření na indukční desce je potřeba speciální a speciálně drahé nádobí. Jedinou podmínkou je, aby dno nádoby obsahovalo železo, tj. bylo feromagnetické. Neuspějete tedy s nádobím ze skla nebo hliníku. Rovněž údržba indukční desky je velice jednoduchá, stačí ji jen otřít navlhčeným hadříkem, neboť vzhledem k nízké provozní teplotě se na ni nikdy nic nepřipálí způsobem, jaký známe z plynových sporáků. Není potřeba používat žádné speciální čistící prostředky.

Cena

Jediným mínusem indukčních desek je jejich vyšší pořizovací cena. Přestože je již výrazně nižší nežli ještě před několika lety, stále je v podstatě dvojnásobná oproti cenám levnějších spotřebičů plynových. Záleží tedy jen na zvyklostech vaší vlastní domácnosti, zda se vám takováto investice vyplatí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *