Kousek moře doma – mořské akvárium

Přáli byste si mít doma své malé moře s rybami barevnými  až zrak přechází? Nemusí zůstat jen u nesplněného snu. Mořská akvaristika si totiž zvláště v posledních letech našla cestu i k nám. Je to dáno z velké části i tím, čím více lidí se seznamuje s čarokrásným podmořským světem při potápění v exotických krajinách, o jejichž návštěvě se nám v minulosti ani nesnilo.

Pakliže zatoužíte po mořském akváriu měli byste vědět, že se v mnoha aspektech od sladkovodního akvária liší a jeho provoz je podstatně nákladnější. Je proto dobré si tuto volbu dobře rozmyslet a zvážit, zda jste ochotni věnovat čas i finance potřebné k tomu, aby vaše malé moře zůstávalo pořád tak krásné, jako bylo na začátku.

Velikost, tvar, osvětlení
První krokem je výběr akvária. Jeho velikosti je třeba přizpůsobit typ osvětlení tak, aby umožňoval dostatečné prosvětlení spodní části nádrže. Jiná forma je vhodná pro nádrže, jejichž sloupec vody nepřesáhne 50 cm, odlišná pro velká akvária, například o objemu vody nad 500 litrů. Šíře nádrže by měla činit nejméně 40 cm, neboť každé správné mořské obsahuje útes a ten by v užším prostoru bylo problematické vystavět. Zkušenost ukazuje, že nejméně problematickým tvarem nádrže je klasický kvádr, jehož nejdelší stranou je čelní stěna a poměr výšky a hloubky akvária je přibližně v poměru 1:1. Pokud byste se rozhodli pro nádrž s obsahem nad 500 l je třeba si uvědomit, že se jedná o natolik velkou váhu, která může poškodit byt. Je zapotřebí, aby odborník z oboru stavebnictví posoudil nosnost podlahy, jestli „zvládne“ v jednom místě tak velké zatížení.

Útes jako úkryt i jako potěcha pro naše oči
Každé správné mořské akvárium obsahuje útes, ve kterém nachází svá obydlí a skrýš mnoho různých rostlin a živočichů. Jeho prohlubně a mezery umožňují úkryt mnoha živočichům – od měkkýšů, červů, krabů či hvězdic, po krevety, ježovky a mnohé další. Vhodně zvolený a vybudovaný útes bude jak jejich úkrytem, tak výrazným dekorativním prvkem nádrže.

Osolená voda?
Kdo by si myslel, že úprava vody pro mořské akvárium spočívá v osolení vody (nesmějte se, to si totiž opravdu někteří lidé myslí), velice by se mýlil. Sůl pro výrobu mořské vody je k dostání v prodejnách pro akvaristy a jedná se o sůl speciální. Vedle ní je nutné pořídit řadu přípravků pro zlepšení kvality vody, chemické testy atd. Úprava mořské vody je dá se říci alfou a omegou úspěchu, neboť její kvalita má stěžejní vliv na stav a zdraví mořských živočichů, kteří jsou na její kvalitu velice citliví. Špatně snáší jakékoliv výkyvy a bývá to důvodem jejich úhynu. Je proto zapotřebí dodržovat stabilní parametry vody. Pomocníky v tomto případě představuje řada speciálních přístrojů. Aby vaše mořské akvárium bylo stále stejně krásné, jako když bylo založené, je důležité mít v základním vybavení výkonné filtry s kulturami bakterií, které zvládají odbourávat odpadní látky a udržovat jejich koncentraci ve vodě na nízké úrovni. U velkoobjemových nádrží je zapotřebí navíc používat odpěňovače, v nichž voda probublává a zbavuje se tak bílkovinných nečistot. Vodu je třeba neustále kontrolovat a pečlivě sledovat obsah solí, sloučenin fosforu, dusíkatých látek, či třeba pH atd.

Tip na článek:  Hledáte jednoduchý, ale efektní doplněk do interiéru?

Úskalí mořského akvária
Začátečník může udělat řadu chyb, které ho kromě lítosti nad úhynem ryb mohou tak stát i nemalé finanční prostředky. Je proto důležité zjistit si co nejvíce informací z odborných zdrojů, ideální je přenechat stavbu a volbu živočichů a rybek odborníkům, kteří mají s mořským akváriem zkušenosti. Někdo nemusí souhlasit a bude tvrdit, že za ušetřené peníze, které by takto vydal, si může pořídit raději více ryb, ale důsledky takového rozhodnutí se nemusí vyplatit. A navíc v tomto případě rozhodně neplatí, že víc (ryb) = líp. Velké množství rybek „produkuje“ totiž větší množství odpadních látek a může to mít i fatální dopad. Další chybou nezkušených akvaristů je neznalost vztahů mezi jednotlivými mořskými živočichy. Snadno to tak dojde k situaci, kdy vám některý z nich podstatným způsobem zredukuje počet ostatních obyvatel…

Kolik mořské akvárium stojí?
Tady záleží na mnoha faktorech. Lze říci, že mořské akvárium můžete pořídit za cenu průměrné dovolené u Středozemního moře, ale také můžete mít doma nádrž v ceně luxusního automobilu. Tím to ovšem nekončí. Je třeba počítat s tím, že provoz a údržba netvoří právě zanedbatelnou částku. Pohled na zářivé barvy obyvatel tohoto podvodního světa je však pohledem k nezaplacení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *