Nízkoenergetické domy ze dřeva, moderní a zdravé bydlení

babylass / Pixabay

V posledních letech narůstá v Čechách zájem o nízkoenergetické domy ze dřeva, které díky dokonalým tepelně izolačním vlastnostem používaných materiálů snižují provozní náklady vytápění domu na minimum. Tyto domy jsou ekonomické, moderní a díky absenci alergenů a plísní také zdravé.

Jedná se o montované stavby, jejichž provedení bývá flexibilní s ohledem na potřeby a přání zákazníka. Dodavatelé nabízí jak domy typizované, tak takové, které vznikají na základě konkrétního požadavku zadavatele. Kromě zmiňovaných vynikajících tepelně izolačních vlastností, díky technologii použitých materiálů, umožňují zdravé bydlení, navíc bez přítomnosti nežádoucích plísní a alergenů. Dřevo, jakožto stavební materiál, podporuje současný trend využívání obnovitelných přírodních zdrojů.

Nespornou výhodou montovaných nízkoenergetických domů je rychlost výstavby, která není omezena ročním obdobím, neboť je prováděna suchým procesem. Překvapivá je variabilita vnitřního uspořádání s možností snadných změn či úprav do budoucna, dobré akustické vlastnosti díky sendvičové konstrukci, ale i finanční dostupnost, neboť cena těchto domů oproti zděné konstrukci je nižší.

Tip na článek:  Vyvarujte se chyb při návrhu interiéru. Máme pro vás praktické rady i tipy!

Svislé konstrukce staveb tvoří sendvičové panely na bázi dřeva, které jsou již z výroby připraveny na osazení oken a dveří a které se usazují pomocí jeřábů na předem připravenou základovou desku. Jako plošné konstrukční materiály používají výrobci kromě jiných v hojné míře také oblíbené velkoplošné OSB desky, jejichž materiál na bázi dřeva vyniká vysokou pevností, požární odolností i značnou odolností proti vlhku. Desky, ať OSB či jiné, se používají na opláštění domu nebo dřevěné kostry, při tvorbě bytových příček, jako podklad pro plovoucí podlahu, jako záklop podkroví atd. Možnosti jejich využití jsou široké. Mezi dalšími materiály bývají z velké části zastoupeny například sádrokartonové desky, tepelně izolační polystyren a další.

Životnost takovýchto staveb se pohybuje v průměru okolo 80 – 90 let a to i v drsnějších klimatických podmínkách severských států, kde si již vybudovaly svou pevnou pozici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *