Před rekonstrukcí je třeba zjistit, jaký typ bytového jádra máte

Rekonstrukce kuchně
Skitterphoto / Pixabay

Přestavba panelákového bytu s sebou přináší spoustu zajímavých možností. Abyste však při plánovaných změnách nešlápli vedle, je nutné nejdříve určit, do jaké kategorie patří vaše bytové jádro. Poté už snadno zjistíte, jaké změny v uspořádání příček si můžete dovolit a budete-li muset se svou žádostí navštívit příslušný úřad, nebo zda vám postačí pouhé ohlášení.

Kolik typů klasických bytových jader vlastně máme?

Běžná rekonstrukce bytových jader počítá s celkem čtyřmi možnostmi plánování  v závislosti na stávajícím řešením obytných prostor.

Bytové jádro typu E

Svůj název dostalo podle rozšířeného půdorysu. Toto jádro obvykle těsně přiléhá k předsíni velkých rozměrů, takže není problém koupelnu zvětšit na úkor této podlahové plochy. V koupelně zpravidla není nutné hýbat s příčkami a ta, jež tuto místnost dělí od zbytku bytu, bývá nenosná.  Bohužel v našich panelácích jde o jev spíše výjimečný.

Bytové jádro typu F + kk

Naopak tuto variantu potkáte prakticky na každém starším sídlišti. Přední stěnu s dveřmi tvoří zděná případně betonová příčka v podobě nenosné konstrukce. Není tedy problém ji odstranit nebo upravit k obrazu svému například posunutím dveří.

Tip na článek:  Potýkáte se s vlhkým zdivem? Řešením může být odborná sanace!

Bytové jádro typu H + kk

Toto jádro je panelovou stěnou vymezeno hned ze dvou stran. Obvykle je proto možné pracovat pouze s přední (zřídka i zadní) stěnou jádra. Přední stěna bývá nosná, boční konstrukce nikoliv, takže je možné pracovat i s jejím odstraněním.

Bytové jádro typu T

Nejhorší možná rekonstrukce koupelny se pojí s bytovým jádrem ohraničeným hned třemi betonovými stěnami, s nimiž nelze pohnout bez souhlasu statika. I ten však obvykle doporučí ponechat vše ve stávajícím dispozičním řešení a zaměřit se pouze na lepší vybavení koupelny případně výměnu rozvodů.

Ohlásit nebo neohlásit?

Při rekonstrukci bytového jádra si pamatujte, že práce s nosnými stěnami se neobejde bez doporučení statika. Na úřadě se informujte i v případě, že plánujete vyměnit stávající materiál bytového jádra za jiný. Ve všech ostatních případech si vystačíte pouze s ohlášením ostatním majitelům bytů v okolí.

A pokud s úřady jednáte neradi nebo vám dělá potíže popsat celou rekonstrukci tak, jak to po vás úřední šiml požaduje, neváhejte požádat o pomoc profesionály třeba z Jadrapardubice.cz, kteří často do balíčku nabízených služeb zahrnují i tuto nezbytnou položku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *