Až se zima zahrady zeptá….

Zahrada listopadNejhezčí část podzimu, kdy stromy halily závoje barevného listí, je pryč. Přibývá sychravých dnů, v nížinách zaznamenáváme ojedinělé přízemní mrazíky, zatímco na horách už rtuť teploměru klesá pod nulu a například na Jizerce a horské Kvildě jsou dny, kdy mrzne, až praští. Je tu zkrátka listopad. Měsíc, kdy máme tak říkajíc poslední šanci dopřát své zahradě péči, aby se na jaře opět probudila do celé krásy.Takže pozor! Urychleně se pusťte do posledních příprav na zazimování zahrady a dopřejte místům, kde od jara do podzimu trávíte svůj volný čas, zasloužený zimní spánek.

Jak se postaráte, tak sklidíte…
Pokud máte na své zahradě ovocné stromy, je právě ten nejvyšší čas se pustit do jejich řezu. Doba, kdy opadá listí je ideální čas, kdy stromu neublížíte a navíc díky tomu, že máte dobrý výhled a kontrolu nad stromem, mu můžete dopřát tu nejlepší péči. A co všechno pro stromy v tuto dobu můžete udělat? Sesadit korunu, odstranit mechanicky poškozené a nemocné větve a celkově dát stromu tu správnou „fazónu“, jakou by měl mít. Prostřihů se netřeba obávat, neboť strom se jimi omladí. Rovněž je třeba sesbírat všechny napadené plody a zámotky z korun stromů. Tím, že k jejich likvidaci využijete zasypání vápnem, případně spálení, zamezíte přezimování a dalšímu šíření různých chorob a škůdců. Půdu v okolí stromů pak zryjte, a ačkoliv to není podmínkou, je dobré ji přihnojit. Při rytí nezapomeňte na tak zvanou „závlahovou mísu“, což je vlastně mírná prohlubeň kolem stromu či keře, která umožňuje zalití a doplnění vody, které je důležitou ochranou stromů a keřů před mrazem. Za příznivého počasí je možné vysadit nové ovocné stromy, například jabloně a hrušně. To se týká také keřů, na jejichž plodech si v létě pochutnáváme – maliníků a ostružiníků a rovněž tak kontejnerových sazenic okrasných keřů. Choulostivější druhy keřů obalte jutou, textilií, nebo alespoň dobře zakryjte chvojím. Stále zelené dřeviny a keře před nastávající zimou důkladně zalijte.

Tip na článek:  Co udělat pro zahradu v prosinci?

Pro hebký dotek chodidel
Zelený koberec zahrady, trávník, si určitě zaslouží také péči. Již jej nesekejte, protože příliš krátká tráva se v mrazu snadno láme a trávník trpí. Nyní ho jen provzdušněte a přihnojte. Před tím však shrabte spadané listí a umístěte ho do kompostu, případně odvezte do sběrného dvora.

Mráz kapustu nespálí
Specifickou péči vyžaduje užitková zahrada. V tomto období dokončete její hnojení, ať již průmyslovými hnojivy nebo kvalitním kompostem. Veškerou přezimující kořenovou zeleninu důkladně chraňte překrytím chvojí či slámy. Čemu naopak první mrazíky neublíží, ale naopak spíše prospějí, je růžičková kapusta a bílé zelí. Ty totiž dostanou tu opravdu správnou chuť poté, co přejdou prvními mrazíky. Při sběru kořenové a košťálové zeleniny tak ponechte jejich sklizeň jako poslední.

Péče pro krásu
Okrasná zahrada je tak trochu princeznou. Skalničky rozhodně zakryjte smrkovým chvojím, které je ochrání před mrazem. K růžím přihrňte zem a mulčovací kúru, aby jejich kořenová část byla „v teple“. Listopad je poslední měsíc, vhodný pro řez pnoucích růží. Rovněž opadané středy keřů ošetřete přisypáním zeminy či mulče. A pakliže to počasí dovolí, můžete další královny květin, růže, v tento měsíc vysadit.

Bylinky
Bylinky jsou důležitou součástí naší kuchyně. Vysejte petržel a kerblík a usaďte je do květináčů či truhlíků, aby vám brzy zjara narašily a měli jste tak své oblíbené bylinky stále při ruce.

Jednou v roce na Vánoce…
Řada dává přednost před umělým či pokáceným vánočním stromkem živému vánočnímu stromu, který přes rok zdobí zahradu. Jedná se samozřejmě o strom v kontejneru, aby bylo možné jej přemisťovat. V listopadu jej přeneste do domu, aby si postupně zvykl na změnu klimatu a po svátcích jej opět postupně pomalu zvykejte na nižší teplotu, než ho umístíte nazpět do zahrady.

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *