Hledáte seriózního projektanta? Máme pro vás rady, jak na to!

Hledáte seriózního projektanta? Máme pro vás rady, jak na to!
Wokandapix / Pixabay

Architektura je obor rozmanitý a komplikovaný. Je potřeba v rámci ní hledat vhodná místa s dostatečným potenciálem, o který je následně vhodné opřít se při tvorbě projektu. Protože dnes máme nespočet možností, jak realizovat rodinný domek či komerční stavbu, řada investorů, kteří toho o architektuře a projektové dokumentaci příliš neví, se uchyluje k neefektivnímu a v zásadě i neestetickému řešení. Výjimkou nejsou obří stavby, které často disponují třeba i 200 metry čtverečními podlahové plochy, ale i při výstavbě další etapy již na materiály i technologie chybí finance. Jak tomu zabránit? Základem je výběr spolehlivého a zkušeného projektanta, který pro investora vytvoří kvalitní projektovou dokumentaci. Jak na to?

Osobní reference jsou ty nejcennější

Máte ve svém okolí někoho, kdo nedávno řešil výstavbu domku či komerčních prostor? Pak jej poproste o radu i kontakt na projektanta, s nímž spolupracoval. Poptejte se na to, jak vlastně celá spolupráce mezi projektantem a investorem fungovala, zda došlo k nějakým komplikacím a jestli výsledek odpovídal finálním představám. Důležitá je také cena, za kterou vám bude projektová dokumentace zpracována a předána. Nápadně nízká cena na přílišnou kvalitu neupozorňuje. Na to je potřeba brát ohled.

Tip na článek:  Rekonstrukce bytu na klíč vás zbaví starostí se subdodavateli

Domluvte se na schůzce

Jakmile budete mít kontakt na projektanta, je vhodné se s ním domluvit na osobní schůzce, kde prokonzultujete všechny nezbytnosti, jež se k dané stavbě vážou. Tento krok je obzvláště důležitý. To proto, že v něm projektantovi osvětlíte své představy i požadavky. Připravte se na spoustu doplňujících otázek, které vám projektant položí. To ale jen proto, abyste vzájemně sladili finální výstup. Ať už požadujete projekty průmyslových budov nebo projekt rodinného domu, vždy oslovujte specializované projektanty, kteří mají s danými projekty nemalé zkušenosti.

Dolaďte detaily

V průběhu tvorby projektové dokumentace budete pravděpodobně několikrát vyzváni ke kontrole a případnému vyladění. Pokud to daný projektant umožňuje, vyžádejte si od něj počítačovou vizualizaci, ale třeba i zmenšený 3D model. Pokud nejste s jakýmkoli výstupem projektanta spokojení, zkuste mu znovu osvětlit zamýšlený koncept. Máte-li speciální požadavky třeba na projekty administrativních budov, sdělte je hned v úvodní schůzce. Pokud ale během procesu zjistíte, že se vaše představy a představy projektanta neshodují, je dobré zaplatit dosavadní práci a zkusit štěstí zase „o dům dál“.

Náš tip závěrem

Zajímavým tipem v této oblasti je společnost ABS, která se zabývá tvorbou kompletní stavební projektové dokumentace průmyslových staveb, administrativních, občanských a dalších staveb. Více informací o této společnosti naleznete na jejich oficiálních stránkách www.absbilina.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *