Nenahraditelný pomocník – sněhové frézy

Určitě jste už slyšeli jak výtečným pomocníkem dokáží být sněhové frézy. Kdo je jednou vyzkoušel, už se nikdy nechce vrátit k pracnému odklízení sněhu za pomoci hrabla a lopaty. Ani vás představa náročného úklidu sněhu neláká a uvažujete o zakoupení některé z nich. Děláte dobře, protože je nejvyšší čas si sněhovou frézu pořídit, nechcete-li být sněhovou nadílkou nemile zaskočeni.

Abyste si dokázali správně vybrat, je třeba uvědomit si do jakého terénu frézu pořizujete  a co od ní očekáváte. Jiný stroj je vhodný do města k rodinnému domu, odlišný do náročných horských podmínek. Před nákupem sněhové frézy proto pečlivě zvažte kritéria výběru.

Hobby frézy pro nenáročný terén
Sněhové frézy se dělí do několika kategorií. První jsou tak zvané hobby frézy, které oceníte zejména v oblastech s nízkými sněhovými pokrývkami. Jsou vhodné pro nenáročný terén, k úklidu sněhu kolem domu, zahrady a přilehlých chodníků. Tyto sněhové frézy si poradí se sněhovou pokrývkou do výše zhruba 20 cm. Mají kolový podvozek, jejich ovládání je příjemné a snadné.

Malí, ale schopní pomocníci
Další kategorií jsou malé sněhové frézy, které jsou vhodné pro úklid vrstvy sněhu 40 – 50 cm. Tyto frézy mají pásový podvozek a jsou skvělým pomocníkem i v náročnějším terénu. Je možné je využívat jak k jednoduchému úklidu sněhu kolem domu, tak také k náročnému profesionálnímu úklidu, který od frézy vyžaduje vyšší výkon a schopnost pohybu v terénu.

Tip na článek:  Zatočte s plísněmi v bytě

Náročné podmínky pak vyžadují profesionální stroj
Vlastníte zapadlou chalupu na horách, vzdálenou desítky metrů od hlavní silnice, nebo třeba horský penzion či hotel? Pro tento případ jsou tu střední sněhové frézy, které bez potíží zvládají půl metrovou nadílku sněhu a díky vysoké kapacitě odhozu sněhu v hodině si poradí s prací v rekordně krátkém čase. Střední sněhové frézy mají pásový podvozek, pojíždění ovládané hydromotorem je plynulé a samozřejmostí je spolehlivý studený start. Jsou vysoce zdatným pomocníkem, bez kterého by vám romantická bílá nadílka dokázala udělat ze života peklo. Mezi střední sněhové frézy se řadí též frézy s hybridním IMA pohonem, jejichž provoz je maximálně šetrný k životnímu prostředí.

Bezpečnost především
Zkušenost říká, že sněhovou frézu byste neměli z bezpečnostních důvodů používat za snížené viditelnosti a při nedostatku světla. Při odhazování sněhu je také třeba počítat s tím, že fréza může odmrštit například zledovatělý sníh či drobné kamínky. Výhozový komín proto směrujte od kolemjdoucích a všeho, co by se mohlo poškodit.

Při správném výběru stroje a dodržování pravidel provozu tak sněhová fréza představuje skvělého pomocníka, který v zimním období podstatně dokáže ulehčit život. Skutečnost,  se jednoho dne probudíte do bílého rána, vás tak již nezaskočí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *