Praktické umělé travní koberce

umela travaUmělé travní koberce jsou ideálním řešením všude tam, kde přírodní trávník nemůže být použit, nebo se prostě z nějakého důvodu nehodí. Plocha umělého travního koberce se vyznačuje přirozeným vzhledem, dlouhou životností, nevysokými pořizovacími a nízkými provozními náklady.

Navíc šetří váš čas, neboť odpadá starost se sekáním, zavlažováním, hnojením, hubením nejrůznějších škůdců, likvidací mechů a plevelů. Umělý trávník nezná ztrátu zabarvení, spálení sluncem ani vyšlapaná místa. Je vynikající volbou pro verandy, altány, zahradní terasy a balkony, na cestičky a chodníčky, okolo zahradních bazénů, avšak dobrou volbou je i pro veřejná prostranství či sportoviště a setkat se s ním tak můžete například i na hřištích minigolfu, na venkovních zahrádkách restaurací, v okolí veřejných bazénů či třeba ve velkých sportovních centrech.

Obavy, že umělá tráva bude ostrá a bude vás píchat do chodidel, skutečně mít nemusíte. Její dotek je srovnatelný s dotekem přírodního trávníku. Budete-li hledat rozdíl mezi oběma trávníky, pak jej najdete ve vizuálním vjemu. Umělý trávník se od svého přírodního kolegy liší pouze pravidelností a soudržností. Umělý trávník lze velmi snadno kombinovat s přírodním. Na místech s vyšší zátěží položíte umělý a vedle přírodního bude téměř k nerozeznání. Zatímco co přírodní část budete muset zalévat a sekat, z umělého trávníku postačí shrabáním odstranit nečistoty, případně ho postříkat vodou. Obavy z toho, že zůstane mokrý, mít nemusíte. Při výrobě umělého travního koberce se využívá geotextilie, zabraňující průchodu plevele, avšak je v ní dostatek otvorů, které umožňují dostatečně rychlé odvodňování. Na výběr máte buď umělé trávníky se spodní stranou s drenážními otvory, případně s nopy. Varianta s nopy je výhodná tím, že o poznání lépe odvádí vodu pod trávníkem.

Na výběr je několik druhů trávníků, s různou délkou a hustotou vlasu. Pro zjednodušení je možné je rozdělit do tří skupin. Umělý trávník s nižším vlasem, umělý trávník s vysokým vlasem a umělý trávník k bazénům.

Tip na článek:  Díl druhý: Péče o trávník aneb Komu se nelení, tomu se zelení

Trávník s nižším vlasem.
Je velice příjemný. Je vhodným řešením například pro odpočinkové a relaxační prostory a je proto oblíbenou pokrývkou střešních teras, balkónů, verand a zahrady. Žádoucím podkladem jsou zpevněné plochy, ať už se jedná beton, dlažbu, případně drcené kamenivo 0,5 – 3 mm a další. Jeho povrch je prakticky bezúdržbový a to po celý rok. Vzhledem k přidaným změkčovadlům trávník dobře snáší i menší zátěž.

Trávník s vysokým vlasem.
Připomíná na dotyk skutečnou trávu. Je jemný a poddajný a umožňuje příjemný nášlap. Tento trávník je tak, jako předchozí, určen pro pokládku na zpevněné plochy a velmi pěkně vypadá na střešních terasách a balkónech, kde vzbuzuje iluzi dokonalého přírodního porostu.

Umělá tráva k bazénu.
Má nižší vlas a hustý podrost. Díky tomu minimálně zadržuje vodu a na rozdíl od přírodního trávníku brání zanášení nečistot do bazénu. Zatímco dříve představovalo nejčastější, avšak ne vždy nejelegantnější řešení umístění oplachové vaničky na omytí nohou těsně u bazénu, umělý trávník nutnost vaničku eliminuje a zajišťuje uživatelský komfort a bezstarostné chvíle odpočinku.

Pokud si myslíte, že trávník musí být nutně vždy jen zelený, mýlíte se. Výrobci vyslyšeli požadavky zákazníků a k mání jsou i varianty v barvě slámové a mnoha dalších. Velice pěkně vypadá kombinaci zeleného trávníku právě s některou jinou barevnou variantou a díky tomu si můžete vytvořit skutečně výjimečné prostředí.

Ačkoliv upravený přírodní trávník je snem téměř každého majitele domu se zahradou, umělé travní koberce jsou v mnoha ohledech dobru volbou. Ať zvolíte kterýkoliv z nich, všechny jsou odolné proti UV záření a chlóru, mají přirozený vzhled po celý rok, velice snadno se udržují a k odstranění nečistot stačí i obyčejné koště, nebo vysavač. Jsou hygienické, pěkné a zanedbatelná není ani skutečnost, že jsou recyklovatelné, tudíž šetrné vůči životnímu prostředí. Jejich pokládku navíc snadno zvládnete sami a bez pomoci odborníků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *