Stříkané fasády

FasádaFasáda je kabát domu. Plní estetický účel, zdobí dům a odlišuje ho od ostatních, ale především také stavbu chrání před vnějšími vlivy a zajišťuje únik tepla z domu. Protože fasádu nepořizujeme na rok či dva, ale na celou řadu let, je její volba velice důležitým rozhodnutím.

Na výběr jsou fasády hladké, strukturované, zateplovací, jednovrstvé či třeba vícevrstvé hrubé.Všechny by mělo spojovat jedno: snadná aplikace, komplexní tepelně-izolační řešení, ochrana zdiva před vlhkostí a únikem vnitřního tepla, prodyšnost, překrytí neboli tak zvané přemostění vzniklých trhlin ve zdivu a samozřejmě také dlouhá životnost.

Dříve se fasády (venkovní omítky) vyráběly z přírodních materiálů. Oblíbené byly a dodnes jsou vápenné omítky bez přidané chemie, které jsou aplikovány například na historických a památkově chráněných objektech. Dnešní nabídka fasád je na rozdíl od dob minulých nadmíru pestrá co do výběru materiálů, aditiv i technik nanášení a konečné úpravy. Volbou je cesta ručního nanášení za pomoci hladítek až po strojně stříkanou fasádu.

Ke slovu se dostávají omítky nejnovější generace, u kterých je pro jejich nízkou měrnou hmotnost nanášení nástřikem nejčastější volbou. Tyto omítky je možné samozřejmě nanášet pomocí profesionálních omítkových souprav, ale také strojními omítačkami či ruční metodou za pomoci hladítek ať z plastu či kovových. Volba nástřikem prokazatelně zvyšuje produktivitu práce a zkracuje čas potřebný na aplikaci omítky, což jistě není zanedbatelné. Nástřik umožňuje také omítnutí těžko dostupných míst a celkově zajišťuje vyšší pracovní komfort. Výhodou nástřikových systémů je rovněž nižší spotřeba materiálu, záruka požadovaného finálního vzhledu, možnost barevných kompozic díky mnohovrstvému nanášení odlišných barev omítek. Exteriéru domu tak punc jedinečnosti vtiskne  oku barevně lahodící kombinace. Ti kdo rádi trochu experimentují, mohou využít efektní úpravy dosažené díky speciálním dekoračním prvkům. Originalita pláště jejich domu bude zaručena.

Tip na článek:  Největší mezinárodní vánoční průzkum od Ferratum srovnává chování spotřebitelů ve 20 zemích

V současné době se mnohá z původních šedých sídlišť mění díky barevným stříkaným omítkám v pěkné bloky, na které je radost pohledět. Navíc tím, jak se jednotlivé domy od sebe barevně liší, nemůže se stát to, co tu bylo již mnohokrát: že si obyvatelé zkrátka svůj dům úplně a jednoduše spletli s jiným. Někdy k tomu stačilo šero, jindy sklenička přesmíru.

Výběr fasády je dnes ovlivněn nejen představou, do jakého „hávu“ by měl být dům oděn, ale vzhledem ke stále se zvyšujícím cenám za teplo také možností současného zateplení fasády.Ve výsledku je vhodně zvolená varianta skutečně rozumnou investicí, kterou majitelé domů ocení již po první topné sezóně.

Jeden myslel na “Stříkané fasády

  • 1.3.2017 (21.02)
    Trvalý odkaz

    Mam zajem provest zatepleni a fasadu RD v Ostrově u Macochy.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *