Dřevostavby v nízkoenergetickém a pasivním standardu

Nejmodernějšími trendy u novostaveb jsou jednoznačně nízkoenergetické a pasivní domy. Málokdo ale ví, že právě moderní nízkoenergetické domy mohou být zhotoveny i jako dřevostavby.

Ceny energií zabírají značnou část rozpočtu každé domácnosti. Bohužel, často tento boj o úsporu každé koruny prohráváme, ani nevíme proč. Proto je základem ekonomicky, ale i ekologicky hospodárné domácnosti už samotný prostor, ve kterém bydlíme. Jak se ale vyznat v pojmech jako je nízkoenergetický dům, pasivní dům a co mi takové bydlení přinese za výhody?

Historie pasivních domů se začíná psát na přelomu 80. a 90. let v Německu. Původní myšlenkou bylo postavit takový dům, který bude mít nízké tepelné ztráty a tím pádem i velice malou potřebu tepla na vytápění a celkový provoz. Aby toho bylo dosaženo, je takový dům dokonale izolačně uzavřen a jsou maximálně eliminovány tepelné mosty, tedy místa, kudy nejvíce uniká teplo u běžných domů. Dalším důležitým prvkem je řízené větrání s rekuperací, které zajišťuje i zpětný zisk tepla z odpadního vzduchu. Potřeba tepla na vytápění domu, aby se mohl označovat za pasivní, je potom menší než 15 kWh na m2/rok.

Tip na článek:  Bartoš – moderní roubené domy s tradicí

Druhým často skloňovaným pojmem je dům nízkoenergetický. Moderní domy jsou zpravidla všechny navrhovány jako nízkoenergetické a neznamená to nic jiného, než kvalitě provedenou izolaci, eliminaci tepelných mostů a použití kvalitních materiálů. Díky tomu nízkoenergetické domy dosahují spotřeby energie 15 – 20 kWh na m2 za rok.

Protože oba domy mají svá specifika, poraďte se nejprve s odborníky, jaký typ si vybrat. Ideální je, když si takový dům můžete prohlédnout naživo. Vždy tedy hledejte tam, kde nabízí prohlídku vzorového domu. Společností, která takový dům umožňuje navštívit je i HK-Dřestav. Dřevěné domy si můžete nechat upravit, jako stavby na klíč přesně tak, jak si představujete.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *