Chcete topit opravdu levně? Přinášíme přehled výhod a nedostatků rekuperace!

Chcete topit opravdu levně? Přinášíme přehled výhod a nedostatků rekuperace!
Kaz / Pixabay

Zvláště během zimního období řešíme jeden palčivý problém – větrat nebo nevětrat? Pokud se na tuto otázku podíváme z čistě pragmatického hlediska, zajisté dospějeme k závěru, že pravidelné vyvětrání vydýchaného vzduchu je pro náš komfort nezbytné. S každým otevřeným oknem se ovšem dočkáme také tepelné ztráty, která se každý měsíc promítne do našich rodinných financí. Je možno větrat úsporně? A jaké výhody přináší rekuperace vzduchu? Na tyto všechny a spoustu dalších otázek odpovíme následujícími řádky.

Kde rekuperaci ano a kde raději ne?

Větrání patří k základním hygienickým návykům, velmi podobně jako třeba mytí rukou nebo čištění zubů. Otevřeným oknům ovšem již dávno odzvonilo. Dnes se uplatňuje zejména mikroventilace. Budoucnost ovšem patří s největší pravděpodobností inovativnímu vynálezu s názvem rekuperační jednotky. Tyto jednotky zajišťují důsledné větrání se zpětným získáváním tepla. Rekuperace se rozhodně vyplatí u pasivních či nízkoenergetických domů, kde může do rodinného rozpočtu přinést zajímavé částky. U starších domů se rekuperace vyplatí v případě vysokých nákladů za vytápění. Naopak domy, které topí levným dřevem a nevznikají jim dodatečné náklady (například na dopravu paliva), by měly spíše než o rekuperaci uvažovat o jiném způsobu vytápění (viz třeba topné kabely pro elektrické topení).

Tip na článek:  Vybíráme garážová vrata – na co bychom se měli zaměřit?

Výhody a nevýhody rekuperace

Největší výhodou je pochopitelně minimalizace tepelných ztrát a s tím spojená úspora finančních prostředků. Zajímavou výhodou je také zvýšení kvality vzduchu v místnosti a objektu, nebo snížená prašnost a množství alergenů v bytě. Rekuperační jednotky totiž zbavují vzduch prachových částic, pylů, ale i dalších nečistot. Zajímavou předností rekuperace tepla je také snížení vlhkosti v zateplených domech a bytech, která opět přispívá k rozvoji zdravotních komplikací a zhoršené kvalitě vzduchu v místnosti. Ale abychom byli v našem výčtu nestranní, musíme zmínit i nevýhody, jež se k rekuperaci vážou. Největší nevýhodou je pochopitelně vysoká pořizovací cena rekuperační jednotky i její náročná montáž, která by měla být vždy provedena odbornou firmou. Někteří majitelé jednotek si také stěžují na vyšší hlučnost, ale i intenzivní proudění vzduchu. Ve finále však rekuperační jednotky představují zajímavou možnost úspory financí i zlepšení kvality vzduchu v objektu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *