Topíte vším, co doma najdete? Máme pro vás dobré důvody, proč vsadit na palivové dřevo!

Máte-li rodinný dům, s největší pravděpodobností takřka celý rok řešíte jeho vytápění. Pokud se brzy ráno projdeme uličkou rodinných domků, z komínů ucítíme ledacos – v tom lepším případě palivové dřevo, v tom horším „co dům dá“. Lidé tak bez úcty k životnímu prostředí pálí plasty, staré hadry, ale i nejrůznější druhy odpadů, které vyprodukují. Řešit nezodpovědné „paliče“ na následujících řádcích rozhodně nebudeme – to nám ostatně nepřísluší. Společně se ale podíváme na výhody suchého palivového dřeva, které se těší stále větší oblíbenosti.

Vlhkost hořícímu polenu nenahrává

Veličinou, s níž se v této oblasti hojně pracuje, je výhřevnost. Ta udává, kolik energie vznikne při spalování konkrétní hmoty – v našem případě dřeva. Suché dřevo dokáže vyprodukovat mezi 17 až 20 MJ/kg. Pokud ovšem topíte vlhkým dřevem, s každým procentem vlhkosti se snižuje množství energie, které dokáže hořící poleno vyprodukovat. Poleno tak začne naplno hřát až tehdy, odpaří-li se z něj veškerá vlhkost. Pokud přemýšlíte, zda má smysl topit dřevem, které nestačilo naplno vyschnout, pak vám poradíme, že vlhkost uvnitř dřeva by neměla překročit 30 %. V opačném případě je dřevo pro spalování nevhodné.

Tip na článek:  Pojištění domova je jistotou v nepříjemných chvílích

Šetříte svou kapsu i životní prostředí

I přesto, že se to nemusí na první pohled zdát, suché palivové dřevo může zajímavým způsobem vylepšit váš rodinný rozpočet. Toto dřevo je totiž nejen ekonomickým, ale zejména ekologickým palivem, které prakticky nemá konkurenta. Topením totiž získáte poměrně levně kWh tepla. Pokud navíc oslovíte specializovanou firmu, ta vám často zdarma doveze dřevo již naštípané a vy s ním nemáte žádné dodatečné starosti. Tak co? Ještě stále vám připadají staré hadry a odpad jako vhodná varianta k domácímu topení? Důvodů, proč je vyměnit za suché palivové dřevo, je přeci spousta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *