Jak na chlupy našich zvířecích kamarádů?

Naši zvířecí přátelé jsou roztomilí, přítulní, věrní a nikdy nás nezklamou. Psi a kočky se stávají členy našich domácností a často si bez nich už život nedokážeme ani představit. Na jedné straně nám toto soužití přináší celou řadu pozitiv, na straně druhé je tu přeci jen jeden problém. Problém se zvířecími chlupy, které se jen velmi pracně odstraňují, nelze je jednoduše setřít nebo vysát a boj s nimi je nesnadný. Existuje však několik způsobů, jak je zneškodnit a na tom, do jaké míry se to podaří má podíl také to, jakého druhu jsou. Některé se odstraňují lépe, jiné obtížněji.

Chlupy našich zvířecích kamarádů bohužel nepředstavují jen estetický problém, ale lidem s alergií mohou i zhoršit a zkomplikovat zdravotní potíže. Ten, kdo se s takovým zdravotní problémem potýká by si neměl buď zvíře pořizovat vůbec, nebo zvolit rasu, která pro něho nebude představovat nebezpečí. Je-li milovníkem psů, doporučuje se pořídit si třeba peruánského naháče, ti kdo mají rádi kočky si mohou koupit zvíře bez srsti. Ale existují i vyložení chlupáči, kteří línají minimálně. Patří mezi ně například oblíbený jorkšírský teriér. Pokud se i vás problém se zvířecími chlupy týká, existuje několik možností jak se s chlupy vypořádat. Můžete vsadit kartu na techniku, nebo se spolehnout na vlastní ruce. Obě možnosti, jak už to tak bývá, mají svá pro a proti.

Příznivci techniky jako po první možnosti sáhnou po vysavači. Pakliže se jedná o stroj s dostatečným výkonem, s většinou chlupů si poradí, ale vhodnější jsou vysavače přímo určené na zvířecí chlupy. Jsou totiž vybaveny kvalitními turbokartáči, díky kterým se daří odstranit podstatnou část chlupů. Pakliže máte běžný vysavač, můžete si turbokartáč pořídit i k němu. Že by nebyl s vaším stávajícím vysavačem kompatibilní se nemusíte obávat, neboť v sortimentu jsou běžně k dostání univerzální velikosti a ty je možné bez problémů nasadit na běžné hadice. Na zvířecí srst zareagovali i výrobci automatických vysavačů a rovněž oni mají v nabídce speciální vysavač, který si s chlupy dobře poradí.

Další možností, jak odstranit zvířecí chlupy, je využití různých kartáčů a lepících válečků. Ty jsou však vhodnější pro odstranění chlupů z oděvu, sedací soupravy a dalších menších ploch. Jednotlivé typy těchto pomůcek se liší jak materiálovým provedením, tak způsobem, kterým chlupy nabalují. Mezi tyto pomocníky patří kartáče a válečky opatřené buď speciální látkou, nebo gumovou plochou, výtečně se osvědčuje také lepící plocha, která chlupy zachytává. Přípravky opatřené textilní plochou fungují tak, že otočením na jednu stranu chlupy nabalují, otočením na druhou stranu je uvolňují. V každém případě to vyžaduje trochu cviku, než pochytíte ten správný „grif“.

Tip na článek:  Revoluce ve světě regálů: Nepřizpůsobujte se moderním trendům a navrhněte si vlastní

Pomocníci s pogumovanou plochou na sebe chlupy tak zvaně „lepí“. Bohužel se tak děje jen je-li guma suchá a jelikož nabalené chlupy a nečistoty se nejlépe odstraňují z válečku mokrou cestou nevýhodou pak je, že se musí čekat, až zase uschne.

Spolehlivým nástrojem na odstraňování chlupů jsou válečky s lepící plochou. Tu jednoduše po nachytání nečistot z válečku odtrhnete. Předpokládá to samozřejmě dokupování náhradních roliček, ale nepředstavuje to žádnou závratnou částku, která by vás zruinovala. Tato metoda dokáže zatočit i s většinou chlupů krátkosrstých plemen. Mohlo by se zdát, že čím delší srst, tím větší problémy, ale krátké chlupy se dokáží „zapíchnout“ do textilu natolik dobře, že si s nimi úplně poradí jen silný mechanický tah. Obavy, zda lepidlo z plochy neulpí na ošetřované ploše mít nemusíte. Nezůstává po něm ani stopa.

Samozřejmě je vhodné myslet také na prevenci. Dbejte o srst svých chlupatých kamarádů, dlouhosrstá plemena pravidelně vyčesávejte speciálními kartáči, s péčí o krátkosrstá zvířata vám mohou pomoci rukavice na zvířecí srst. Zatímco takovouto rukavicí jednoduše zvíře „hladíte“, chlupy se na ni „nalepují“ a později je z ní vyklepete.

Lépe jsou na tom v boji s chlupy domácnosti, které nejsou vybavené koberci, ale třeba dlažbou nebo plovoucí podlahou. Každá textilie představuje v kontaktu s chlupáčem problém.

Pokud teprve o pořízení chlupatého kamaráda uvažujete, zamyslete se nad tím, do jaké míry vám bude nikdy nekončící boj s chlupy vadit, aby vás tato skutečnost později nezaskočila. Útulky jsou plné psíků, kteří se provinili pouze tím, že zkrátka a jednoduše „línali“.

Pokud se dokážete s touto jejich vlastností vyrovnat, pozitiva z přítomnosti chlupáče ve vašem bytě určitě převáží. A trocha aktivnímu pohybu souvisejícího s úklidem chlupů ještě nikomu neublížila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *