Péče o dřevo vašeho domova

I krása dřeva je časem pomíjivá. Jeho barva bledne, v struktuře se vytvoří trhliny. Pokud chcete dřevěné dveře, okna, parkety či nábytek zachovat v původním designu, musíte o ně dobře pečovat. Přestože se mohou produkty často zdát nákladné, násobným prodloužením životnosti dřeva je investice do péče o něj i finančně výhodná.

Způsobů, jak o dřevo pečovat je několik. První kapitolou je prevence, druhou údržba a třetí pak korektura nedostatků, které na dřevu nechal čas. Pojďme se podívat zblízka na to, jaké typy péče o dřevo existují a v jaké fázi jsou k vhodnému využití.

Prevence především: impregnace a voskování

Pro dlouhodobou ochranu dřevo ošetřujte impregnačními nátěry. Existují speciální směsi na podlahy, venkovní nábytek, okenice. Kromě impregnace nezapomínejte na ochranu před škůdci a chorobami dřeva, k tomu koupíte speciální oleje a nátěry. Nenechte se mýlit, ani vnitřní obležení není chráněno před roztoči a dalšími škůdci víc, než dřevo venkovní, o které už jsme se naučili pečovat i před počasím.

Voskování dřeva je velmi důležitá povrchová úprava dřeva. Nejenže dodává dřevu dokonalý vzhled a lesk, ale také ho konzervuje a dokonale chrání. Existuje celá řada výrobků, které se používají k voskování dřeva. Řadíme mezi ně klasické pevné vosky, voskové oleje, voskové nátěry i voskové údržby.

Technika voskování dřeva je vhodná zvláště na vnitřní nábytek. Vosk se nanáší na čisté, již namořené nebo do hladka ohoblované dřevo. Po navoskování dřevo vyleštěte. Pro větší odolnost je možno dřevo na druhý den navoskovat znovu. Při použití bezbarvého laku je nejběžnějším druhem povrchové úpravy dřeva. Lak existuje lesklý, matný nebo polomatný. Po zaschnutí laku je dobré vrstvu přebrousit jemným brusným papírem a nanést jej znovu.

Tip na článek:  Stolování - příbory, talíře, prostírání

Moření aneb Nový look

Moření je napouštění dřeva roztoky barviv v bezbarvém laku, lihu nebo vodě. Díky němu se původní odstín změní na tmavší, vyrovnají se barevné nerovnosti a dřevo působí opět jako nové. Mořidlo nanášíme vždy ve směru vláken dřeva a druhou vrstvu natíráme ještě za mokra. Po zaschnutí je třeba dřevo přetřít lakem. Před mořením je občas potřeba původní povrch dřeva jemně zbrousit. Dejte však pozor, abyste broušením nezasáhli příliš do hloubky, je potřeba vybrat správný nástroj (většinou stačí smirkový papír).

Tmelem proti času, když se objeví první chybičky

Jakmile se ve dřevě objeví první trhliny, je třeba je bez otálení zaplnit tmelem. Tmel se dnes dá koupit v krabičce pro nanášení špachtlí, nebo pro nástřik. Při jeho zasychání se odpaří voda, tmel zaschne, ale jeho obsah se zmenší. Proto je potřeba doplnit ještě jeden nátěr (nástřik). Napodruhé už je většinou úbytek nepatrný, přesto můžete práci završit třetí vrstvou. Pak už zbývá tmel zabrousit do roviny a celé místo přelakovat. Čím dříve se po puklinách dřeva podíváte (a opravíte je), tím méně budou tyto korektury patrné. Tmel vybírejte podle typu a odstínu dřeva, nedělejte kompromisy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *