Zahradní jezírko a čistírna vody

Stavba jezírka je jistě velkolepý plán a ve výsledném stavu vypadá v zahradě naprosto neodolatelně.  Je ovšem třeba si předem uvědomit, že bude potřeba zajistit čištění vody. V opačném případě by se vám určitě nechtělo absolvovat procházky v romantickém duchu k vodě, kde už vše zahynulo. Zazimování jezírka se provádí přibližně od začátku listopadu, nebo od doby kdy začnou přízemní mrazíky. Jezírko hrubě vyčistěte a zajistěte ryby a rostliny tak, aby přes zimu nezmrzly.

Okrasná a koupací jezírka využívají k dočišťování vody jedinečné metody. Především se využívají vodní živočichové jako dafnie. Tyto vodní blechy účinně fungují v boji proti sinicím a řasám.  Voda je s jejich pomocí vyčištěna značně rychle a stále. Jsou velmi malé a v jezírku je takřka nezahlédnete. Během pobytu ve vodě zatočí dafnie se sinicemi a řasami a nezanechají  žádný odpad. Mají přirozenou schopnost vstřebat toxické látky  jedy.  Díky nim si zajistíte jezírko čisté po celou sezónu. Díky využití dafnií bude vaše zahradní jezírko čištěna zcela biologicky a vy nezatížíte přírodní prostředí, jako tomu je u využívání chemických prostředků.

Tip na článek:  Vysoký strop – problém nebo výhra?

Jezírka pro okrasu nebo na koupání vyčistíte také pomocí berušky vodní. Živí se zbytky rostlin u dna a tím pádem se řadí k výborným biologickým čističům. Na znečištěné dno můžete v případě přítomnosti vodní berušky zapomenout, odstraní je sama a zcela přirozeně. Proti řasám a zelené vodě vám pomůže i prospěšná řasa Cladofora (Kladofora). Umí skvěle působit proti jednobuněčným řasám , hubí je a zabraňuje jejich dalšímu objevování. Rybníček bude mít tedy vaše zahrada čistý zcela nenáročným způsobem a bez chemických prostředků.

Jezírko může sloužit i k dočišťování vody z domovní čistírny odpadních vod. V tomto případě jezírko bude posledním článkem čistícího řetězce a vodu můžete využívat například k zavlažování zahrady. Jezírko se dá kombinovat i s kořenovou čistírnou – umístěte ho až za kořenové pole. Kořenová čistírna vod čistí pomocí kořenů rostlin orobince, kosatců, blatouchů a jiných.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *