Zatočte s plísněmi v bytě

Zčernalé rohy, prostor za nábytkem, vlhký zápach, zkrátka nic pěkného. Ano, hovoříme o plísních, které se dokáží usadit v bytě, znepříjemňovat život a představovat hrozbu pro lidské zdraví.

Plísně se utváří především v těch místech, kde se drží vlhkost. A to jsou právě zmiňované rohy a oblast za nábytkem, kam nemá přístup čerstvý vzduch. Domníváte se, že když příliš nevětráte, nepouštíte si dovnitř vlhkost zvenčí a tak v rámci prevence proti plísním děláte to nejlepší? Omyl. Opak je pravdou. Dýchání, pocení, používání vody – například koupání a sprchování, to vše jsou faktory, které uvolňují do prostoru vodní páru, která bez možností úniku ven se pak sráží na stěnách a všude tam, kde jí nehrozí rychlé odpaření a vytváří přímo ideální prostředí pro plísně.

Výskyt plísní lze částečně eliminovat častým větráním. Ovšem pokud se již u vás zabydlely, je třeba učinit některá nezbytná opatření a plísním navíc vyhlásit boj. V prvé řadě je třeba odsunout nábytek ode zdi, aby i v tomto prostoru mohl vzduch cirkulovat. Napadené plochy v žádném případě neošetřujte seškrabováním plísní nasucho, neboť uvolněné spóry se tak dostanou do vzduchu a škodí vašemu zdraví. Použít k odstranění stávajících plísní je možné celou řadu dezinfekčních přípravků, které dokáží likvidovat plísně a jsou přímo k ošetření interiérové omítky určeny. Tento prostředek v množství uvedeném výrobcem naneste na stěny, nenechejte jej uschnout a podle rozsahu a síly napadení ho ještě za mokra buď setřete vlhkým hadrem, nebo ho mechanicky odstraňte špachtlí. Celý postup je vhodné jedenkrát až dvakrát zopakovat. Při práci použijte roušku, nasazenou na ústa a nos. Až plocha zaschne, je možné ji vymalovat. Vhodné jsou malířské barvy, které již obsahují látky zabraňující růstu plísní.

Tip na článek:  Zdravý spánek jako vhodná investice

Jak ale také jinak zabránit tomu, aby se tvořily?

  • Zamyslete se nad rozmístění nábytku a pokuste se jej uspořádat tak, aby nemusel být těsně u stěn.
  • Často větrejte.
  • Pořiďte si některý z malých absorpčních přístrojů, které dokáží vodní páry přeměňovat na tekutinu, která se shromažďuje v jejich zásobníku, ze kterého ji lze snadno vylít.
  • Velké množství páry vniká do obytných místností z koupelny, takže se soustřeďte na její důkladné větrání.
  • I to je důležitým faktorem tehdy, když v místnosti prádlo sušíte a žehlíte.
  • Pokojové rostliny zalévejte s mírou, nepřelévejte, nenechávejte v podmiskách stát vodu. Při jejich rosení dbejte na to, aby kapičky dopadaly jen tam, kam mají.

Ptáte se, jak to dělaly naše prababičky, které neměly k dispozici žádné z dnes existujících prostředků proti plísním? Dříve se hojně používalo vápno. Zdivo pod ním může „dýchat“ a navíc účinně likviduje plísně. Dalším pomocníkem je modrá skalice, jejímž roztokem se místa napadená plísní opakovaně natírala. Ačkoliv dnes existuje celá řada prostředků, které s plísněmi dokáží zatočit, možná, že můžete něco z toho využít dnes i vy.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *