Je lepší malá nebo velká chladnička?

Chladnička dnes již není jen spotřebičem, který uchová potraviny v prostředí s optimální teplotou a vlhkostí. Očekává se od ní ještě něco navíc. Nejedná-li se o zabudovaný spotřebič který je prakticky neviditelný, pak třeba to, že bude doplňkem dotvářejícím vzhled interiéru kuchyně. Volba při nákupu nové chladničky tak může vyvolat i dilema typu: koupit výrobek menší, nebo zvolit chladničku velkou, například americkou, která vypadá grandiózně?

Menší chladničky jsou praktické a na výběr je jich celá široká škála. Zatímco třeba osamělí senioři oceňují chladničku co nejmenší, která nemá ani oddělenou mrazící část, avšak pro jejich potřeby je více než dostačující a navíc energetiky nenáročná, pro běžnou potřebu průměrné rodiny je vhodná chladnička větší, s oddělenou chladicí i mrazící částí. Velikost chladničky by se měla řídit nejen podle počtu členů domácnosti, ale zohledňovat životní styl jejích uživatelů. Zatímco mnohé rodiny upřednostňují domácí stravu, další preferují časté návštěvy restauračních zařízení. Chladnička první skupiny bude v neustálé permanenci a její odkládací plochy se budou prohýbat především pod surovinami potřebnými pro přípravu jídla. Chladnička druhé skupiny bude ukrývat spíše laskominy, ovoce a zeleninu a bude se starat o ideální teplotu nápojů.Při výběru velikosti chladničky je proto důležité mezi jiným zvážit intenzitu jejího využití.

Dalším kritériem při výběru hraje finanční náročnost jejího provozu. V současné době, kdy všichni hledáme skryté rezervy a snažíme se šetřit, je také důležité uvědomit si rozdíly spočívající ve spotřebě elektrické energie u jednotlivých typů chladniček a vybírat spotřebič energeticky co nejúspornější. Svou roli sehrává právě i velikost chladničky, ovšem nejen ta. Při nákupu si proto pečlivě prostudujte štítky jednotlivých chladniček, které vám prozradí, kolik energie váš favorit odebírá a do jaké třídy energetické náročnosti spadá.

Tip na článek:  Také se chcete vyspinkat dorůžova?

Máte-li touhu si pořídit velkou chladničku, nejlépe americkou, za vložené finance jistě získáte odpovídající komfort. Jednotlivé typy amerických chladniček se od sebe přirozeně liší, ale podstata zůstává zachována. Co můžete ve většině případů očekávat kromě toho, že elektronické řízení teploty zajišťuje přesnou teplotu v obou jejích částech a displej na předních dveřích by vám měl umožňovat nad chladničkou snadnou kontrolu?

Chladící část spotřebiče bývá vybavena systémy proti vzniku námrazy a pro distribuci chladného vzduchu uvnitř chladničky. Velmi šikovná je funkce rychlého zchlazení potravin. Obsahuje několik odkládacích ploch z bezpečnostního skla, přičemž několik z nich bývá výsuvných. Rovněž tak zásobníky na zeleninu a ovoce se pohybují na teleskopických výsuvech. Velmi šikovné jsou sklopné a vyjímatelné přihrádky na drobné potraviny.

Mrazící část mívá ve výbavě systém proti vzniku námrazy a funkci pro rychlé zamrazení s automatickou deaktivací. Její součástí jsou nejen odkládací plochy, ale také transparentní mrazící boxy. Příjemným bonusem amerických chladniček bývá osvětlený dávkovač pitné vody či výrobník ledu, díky němuž snadno získáte kostky ledu nebo ledovou tříšť a také celkové osvětlení, které je možné srovnávat s denním světlem. K dalším užitečným funkcím patří třeba akustický i optický signál nedovřených dveří, automatické odtávání/odmrazování, elektronické ovládání s displejem pro ovládání zařízení s dětským zámkem, nebo třeba pohodlná výměna vodního filtru.

Je-li pro vás design důležitý, ať se budete rozhodovat pro chladničku velikosti šatní skříně, nebo pro praktického štíhlého pomocníka dosahujícího výšky necelých dvou metrů,  dobrou zprávou je to, že na výběr už máte nejen z řady sněhobílých chladniček či přístrojů v nerezovém provedení nebo nerezové imitaci, ale také v celé barevné škále, v níž jistě najdete právě tu barvu, která bude s vaší kuchyní ladit nejlépe.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *