Kuchyňské dřezy v novém

Granit dřezPřevážná většina současných kuchyní je vybavena myčkou na nádobí a tak by se mohlo zdát, že dřez hraje pomyslné „druhé housle“ a příliš na něm nezáleží. Omyl, dřez je vedle sporáku či varné desky dalším důležitým orgánem kuchyně a důležitý je jak jeho vzhled, tak také funkčnost, odolnost a snadná údržba.

Na žebříčku obliby se tak na první příčky rychle a snadno vyšplhaly dřezy z kompozitních materiálů. Oproti vysoké ceně v počátcích jejich éry, kdy se jednalo o čerstvou novinku, je nyní jejich cena již příznivá a obliba těchto dřezů stále stoupá. Tomu, že se keramické dřezy těší stále větší oblibě, není třeba se divit.Technologie výroby umožňuje jak docílení nejrůznějších, i méně obvyklých tvarů, tak výběr barev glazury a dřez se tak stává originálem, jedinečně zapadajícím do kuchyňské sestavy. Mezi dalšími pozitivy je hygienická nezávadnost, neboť povrchová vrstva není porézní a riziko proniknutí nečistot, mikroorganismů a rovněž tak například pachů je nulové. Především ženy dokážou ocenit minimální nutnost údržby a zanedbatelný není ani pěkný kompaktní vzhled.

Velké oblibě se těší granitové dřezy, k jejichž výrobě jsou používány kompozitní materiály, obsahující přibližně 80% nadrcené žuly a asi 20% zahuštěného polymetylakrylátu.Výsledný efekt výrobku je povrch probarvený v plné tloušťce a na omak velice příjemný. Na rozdíl například od nerezových povrchů odpadá starost s téměř neustálou přítomností stop v podobě zaschlých kapek vody. Granitové dřezy jsou pevné, houževnaté a jen tak snadno se nepoškodí. Mezi nejoblíbenější barvy patří pouštní světlá a tmavší, šedá a písková. Ultra moderní kuchyně častěji volí barvy tmavší, například černou či černou metalic.

Tip na článek:  Nenahraditelný pomocník - sněhové frézy

Další variantou jsou keramické dřezy z jemného materiálu s matným leskem. Vzhledem k tomu, že materiál je vypalován v teplotách hodně nad 1000 stupňů Celsia, nehrozí riziko poškození v důsledku kontaktu s horkým nádobím i tekutinami. Navíc lze plochu u dřezu využít například na krájení připravovaných pokrmů, aniž by se poškodila. Keramika je rovněž odolná proti působení agresivních chemikálií, dalším pozitivem je stálobarevnost materiálu. Jelikož neobsahuje složky z plastů a pryskyřic, které UV záření časem rozkládá a mění jejich barevné složení, barva zůstává stále stejná a beze změn.

Ačkoliv na první pohled keramický dřez může vypadat poměrně subtilně, tak říkajíc „klame tělem“.  Keramika je velice masivní a kromě toho, že je vysoce odolná, výrazným způsobem omezuje vibrace. Spojení s drtičem odpadu tak nečiní žádné u těchto dřezů nežádoucí vedlejší projevy, jako je například tak časté rezonování.

Na výběr jsou keramické dřezy nástavné, které se montují shora do připraveného výřezu v desce kuchyňské linky, a dřezy modulové, které se pokládají na skříňku a nejsou k pracovní desce upevněny. V každém případě jsou oblíbenou variantou dřezy s odkapávací plochou na jedné či obou stranách výlevky, a také dřezy s odkapávací plochou a vaničkou.

2 komentáře: „Kuchyňské dřezy v novém

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *