Lodžie vs. klasika

Lodžie, balkon nebo terasa? Pokud stavíte nebo chcete koupit byt, nezapomeňte ani na tento zdánlivě malý a nevýznamný prostor. I v případě, že se jedná o relativně bezvýznamných pár metrů čtverečních, mohou vám významným způsobem zpříjemnit život. I kdybyste tam jen sušili prádlo… Na větších terasách náležejících k rodinným domům lze pořádat posezení s přáteli, opalovat se, zkrátka trávit volný čas. Externí plochy náležející k bytu mají jednoznačně mnoho výhod.

Lodžie

Lodžie se od balkónů liší především tím, že po stranách mají plné nosné zdi, na které se ukládají stropní desky. V tomto případě jde tedy o konstrukci složenou ze svislých nosných stěn a vodorovných desek. Na rozdíl od balkonu či terasy nevystupuje ven z obvodové zdi. Takto se s ní běžně setkáváme v současných obytných domech, a to i panelových. Také by se dala definovat jako zastřešený prostor v budově otevřený do volného prostoru a oddělený jen zábradlím, sloupy, atp.

Tip na článek:  Vyzdobte si byt na Valentýna 2

Běžně se setkáváme se třemi typy lodžií, a to lodžií zapuštěnou, polozapuštěnou a předsazenou. Protože nevýhodou prvních dvou je, že zmenšují obytnou plochu bytu a zhoršují osvětlení vnitřních prostor, nejčastěji se dnes budují lodžie třetího typu.

Balkón nebo terasa

Balkón je externí plocha bytu – předsazená vodorovná konstrukce, která vyčnívá z obvodového zdiva. Jde o plošinu se zábradlím, která je vyložená před obvodovou zeď nebo na ni zavěšená. Kdy jde o balkón a kdy už budeme hovořit o terase je pouze na nás, protože zde je rozdíl pouze v rozměru, který není nijak blíže specifikován.

Mohu mít lodžii i já?

Lodžie i balkony dnes lze zřídit i v místech, kde nikdy předtím nebyly nebo původní lodžie výrazně zvětšit, takže možnost zvýšit touto formou finanční hodnotu svého bytu má doslova každý. Největší výhodou lodžií oproti klasickým balkonům je jednoznačně jejich výrazně vyšší ochrana proti povětrnostním vlivům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *