Souboj na život a na smrt: vana vs. sprchový kout

Souboj na život a na smrt: vana vs. sprchový kout
Souboj na život a na smrt: vana vs. sprchový kout

Lidé jsou různí. Co do osobní hygieny můžeme je však rozdělit do dvou skupin – na ty, co nedají dopustit na koupel ve vaně a na zaryté zastánce sprchování. Sejdou-li se v jedné domácnosti dva zástupci téže skupiny, je všechno v pořádku, mají-li však obývat společnou domácnost jedinci, z nichž každý náleží do jiného tábora, nastává konflikt téměř válečný. Vanu nebo sprchový kout? Pokud není koupelna dost prostorná na obojí, je třeba dospět k rozhodnutí na základě jiných faktorů, než jsou osobní preference.

Velikost koupelny rozhoduje

Prvním z faktorů, který je třeba vzít do úvahy, je jistě velikost koupelny. Mnoho lidí se rozhodne pro sprchový kout právě z důvodu úspory místa. Sprchový kout je výhodný také z hlediska bezpečnosti, neboť je zde mnohem nižší riziko uklouznutí a pádu než při výstupu z vany, tuto skutečnost by měli zohlednit zejména starší lidé. Rovněž ideálním řešením bude sprchový kout pro tělesně postižené. Naopak rodina s malými dětmi ocení spíše vanu, která se i lépe udržuje.

Tip na článek:  Vybíráme kusové koberce: Jak nešlápnout vedle?

Řešením pro každého, by mohly být dnes existující typy koupelnových zařízení, která jsou jakýmsi kompromisem mezi vanou a sprchovým koutem – jedná se o malé vany atypických tvarů, které se vejdou v podstatě kdekoli, opatřené vanovou zástěnou z posuvných panelů. Zde si můžete dopřát svou koupel i rychlou sprchu. Pro výrazné zpříjemnění každodenní hygieny lze do sprchového koutu zabudovat i masážní panel.

Ekonomický aspekt

Neopominutelný je také aspekt ekonomický. Roční spotřeba vody při koupání vychází na cca dvojnásobek oproti sprchování. Zde je v potaz bráno to, že si napustíme plnou vanu. Z toho plyne, že při sprchování ušetříme až polovinu vody a tím zaplatíme o polovinu méně. Ze spotřebního a ekonomického hlediska je tedy sprchování praktičtější.

Někteří odborníci na zdravý životní styl tvrdí, že sprchování je zdravější a také zabere méně času. Zato psychologové doporučují koupání, při kterém si člověk odpočine, zrelaxuje svoje tělo a uvolní veškeré své myšlenky.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *