Trombeho stěna, aneb jak bydlet moderně a přesto šetrně

Tuhle otázky si položil i vědec Felix Trombe a po pár letech našel i odpověď. Trombeho stěna je totiž jedinečný způsob, jak můžete ušetřit peníze na vytápění bez toho, že byste potřebovali větší obnos financí na investice nebo museli bourat, přistavovat a podobně.

Princip funkce stěny je poměrně snadný. V podstatě a zjednodušeně řečeno jde o to, že si část domu, na kterou vám dopadá nejvíce slunečního světla, natřete černou barvou a po té zasklíte. Přes den se vám tedy zeď zahřívá, teplo se díky sklu udržuje ve zdi a v noci se toto teplo uvolňuje do místnosti. Na rozdíl například od solárních panelů je investice v řádech desítek tisíc korun, nikoli stovek tisíc.

Jestli vás napadá otázka, jak zeď pracuje v létě, kdy bychom naopak potřebovali spíše ochladit než ohřát, pak se nemusíte bát, protože Trombe myslel i na to. Stěna má totiž horní a dolní průduchy, kterými lze regulovat množství ohřátého vzduchu. Pokud například otevřete horní průduch, tak můžete v létě odsávat teplý vzduch ze stropních prostor místnosti a tím místnost chladit. Druhou možností je připravit se a již při konstrukci stěny si pořídit vhodné rolety nebo stínidlo.

Tip na článek:  Nejžádanější výrobky z nerezové oceli

Nutno dodat, že nemůžete počítat s tím, že byste Trombeho stěnu pojali jako největší nebo snad jediní zdroj tepla v domě. Jde spíše o doplněk, velice oblíbena je stěna pro majitele chat. Tímto způsobem si totiž chataři mohou zajistit to, že jim chata v zimě nebude vymrzat, tím pádem nezamrzne ani voda, což ušetří řadu problémů.

Trombeho stěna vám kromě toho, že ušetříte energii na vytápění, tudíž i finance, může pomoct i jinak, vypadá totiž poměrně dobře a architekti po celém světě si toho faktu začali všímat. Tato stěna se stává součástí mnoha budov a postupně si razí cestu na trh.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *