Vysoký strop – problém nebo výhra?

xusenru / Pixabay

Zatímco pro někoho mohou vysoké stropy v bytě představovat problémy spojené například s vytápěním, pro druhého jsou výhodou v možnosti efektivně rozšířit a využít tak nabízející se prostor. Tuto možnost využívají zvláště ti, kteří mají malý byt a mladí lidé s dětmi.

Účelné a zároveň estetické využití prostoru, který vysoké stropy poskytují, je nejčastěji řešeno galerií, tzv. „patrem“. V případě větších bytů a dostatku financí je možné vybudovat rovněž galerii v podobě nadstavby bytu. V obou případech je byt tímto zásahem rozdělen na dvě poloviny, dolní a horní, přičemž jsou tyto dvě části propojeny schodištěm.

Běžná galerie, „patro“, které využívají hlavně mladé rodiny k rozšíření prostoru, je nejčastěji místem pro spaní, pracovnou nebo úložným prostorem. Toto řešení je vhodné pro byty s výškou stropů od  3,70 metrů a efektivně rozšíří nedostatek obytné plochy.

Patra bývají velice oblíbeným místem, kde děti tráví svůj volný čas a je proto důležité zabezpečit přístupové schodiště tak, aby se předešlo pádů dětí z výšky. Důležitý prvek představuje zábradlí a protože schodiště bývá nejčastěji vyrobeno ze dřeva, je dobré zamyslet se nad protiskluzovým opatřením. Tím může být například i jednoduché ošetření protiskluzovými páskami na hraně jednotlivých schodů.

Tip na článek:  Kouzelný zázvor

Zatímco dříve byla takováto patra dílem nadšených domácích kutilů, dnes je na trhu celá řada firem, které je nabízí. Jsou vyráběna nejen na míru, ale s citlivým přístupem ke stávajícímu interiéru. Z estetického hlediska představují totiž výraznou dominantu a tak je takovýto přístup zcela nezbytný.

Vzhledem k využití moderních technologií můžete dnes bez problémů mít své patro i již do tří až čtyř dnů od zaměření interiéru. Velmi pěkným a útulným dojmem působí patra dřevěná, avšak zklamání nebudou ani příznivci kovových materiálů, neboť v nabídce je i tato varianta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *