Dobrá volba – kamenné lavičky

Kamenne lavickyZahradní posezení tvoří dnes již nedílnou součást našich zahrad. S příchodem plastového nábytku téměř není zahrady, ve které by alespoň v některém období nestála plastová židle, stolek nebo i lavička. 

Tak trochu jiné řešení
Spolu se zjištěním, že cenově se jedná sice o snadno dostupnou variantu, avšak s omezenou životní, která trpí slunečním zářením a povětrnostními vlivy, na horní příčky se v kategorii plastového zahradního nábytku začal posouvat nábytek z téhož materiálu, ale kvalitnějšího a o poznání dražšího. Za ním si své „místo na slunci“ vydobyl nábytek z kovu. Přes neoddiskutovatelné výhody, jako je lehká manipulace a snadná údržba, však stále více lidí hledá variantu přírodní. Častou volbou se tak stává dřevo. Je příjemné, na pohled velice pěkné, avšak i to si žádá údržbu a především v zimním období zvláštní péči či dokonce zazimování. A tak pro ty, kteří hledají přírodní řešení nábytku pro své zahradní posezení, navíc takové, jemuž zub času nejen neublíží, ale často je mu i ku prospěchu, je tady další řešení. Je jím zahradní nábytek z přírodního kamene.

Nadčasový vzhled a řada vynikajících vlastností jako by předurčila přírodní kámen vedle všeho jiného také k využití v zahradní architektuře. Tento přírodní materiál provází člověka odedávna. Zatímco dříve se osvědčoval zejména jako stavební materiál, postupem doby si díky své jedinečnosti a kráse našel místo i v oblasti zdobících prvků. Věrně plní svou roli sloupků v plotech, zahradních kašen či třeba různých sošek, ale také stolů, lavic a laviček. V současné době se tak dostávají do obliby zejména kamenné stoly a lavičky, kterým čas neublíží, ale přinese jim žádoucí patinu, zvyšující hodnotu těchto předmětů. Kamenné lavičky a další zahradní nábytek se vyznačuje nadčasovostí, dlouhou životností, odolností proti povětrnostním vlivům, dobrou opracovatelností a také trvalou hodnotou.

Tip na článek:  Řekněte stop plastovým židlím na zahradách

Ze starého nové
Je až překvapivé, kolik lidí dá přednost kamennému zahradnímu nábytku ze starého upraveného materiálu. Ovšem při pohledu na takové kousky se není zas tak čemu divit. Podobně jako staré domy mají svou duši i použitý materiál má v sobě cosi mystického, co jej odlišuje od prefabrikovaných výrobků. Častou volbou je opracovaný pískovec. Takovéto kousky, které by se daly označit za malá umělecká díla, nepatří k nejlevnějším, ale zaručují, že za své peníze získáváte neopakovatelný originál. Podobný kus zahradního nábytku se sice vyskytnout může, ale každý má svůj nezaměnitelný rukopis tak, jako je originálem socha nebo obraz. O tom, že takovéto zařízení je třeba zasadit do odpovídajícího prostředí, aby jeho krása mohla vyniknout, není asi třeba podrobněji se rozepisovat. Velmi pěkně vypadá třeba na staré půdní cihlové dlažbě, nebo v zeleném trávníku. Tento zahradní nábytek vynikne zejména v odpočinkových zónách zahrady. Protože jeho váha je úměrná množství použitého kamene, není vhodný pro umístění na terasy a balkony.

Solitéry i kolekce
Ale ani kamenný novodobý zahradní nábytek nemá o zájemce nouzi. Zde je předností navíc možnost volby barvy a celkově větší variability. Zatímco zahradní nábytek ze starého materiálu se uplatňuje především v roli solitérů, novodobý kamenný nábytek bez problémů vytváří také ucelené kolekce, navíc s možností pozdějšího dokoupení.

V případě pořízení kamenného posezení se můžete těšit na zahradní nábytek, který vám vydrží a nevyžaduje opakované investice proto, aby zůstal pěkný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *