Jak pečovat o zahradní nábytek?

37mont01Znáte snad lepší způsob relaxace, než odpočinek na voňavé letní zahrádce? Na zahrádce, kterou efektivně doplňuje několik kousků zahradního nábytku? Pokud patříte i vy mezi majitele takové zahrádky, jistě vás bude zajímat, jakou péči je nutno tomuto nábytku věnovat aby sloužil po mnoho dalších let. Jak udržovat dřevo, jakou péči vyžaduje ratan, jak provádět údržbu plastového nábytku? To vše a ještě mnohem více se dozvíte na následujících řádcích, které jsou věnované údržbě zahradního nábytku a způsobům jeho posezónního skladování.

Dřevěný nábytek

V případě, že vaši zahrádku doplňuje zahradní nábytek ze dřeva, určitě nám dáte za pravdu, že největším nepřítelem tohoto druhu nábytku je vlhkost a voda. Zapomínat však nesmíme ani na takové faktory, jakými jsou například rozdíly venkovních teplot nebo intenzita slunečního záření. Dřevěný zahradní nábytek je nutno pravidelně čistit a to nejlépe jemným kartáčem a neutrálním mýdlem, případně speciální „zahradní kosmetikou“. V případě viditelnějších poškození je možno nábytek „obrousit“ jemným brusným papírem a nedostatky natřít dvousložkovým tmelem. Zapomínat byste neměli ani na pravidelné ošetřování nábytku speciálním ochranným prostředkem na bázi oleje, který zabraňuje pronikání vlhkosti do vnitřních pórů a následné změně vzhledu dřeva.

Tip na článek:  Díl druhý: K novému domu nová zahrada

Ratanový, plastový nebo kovový nábytek

Tyto typy materiálů nevyžadují žádnou speciální údržbu. Pro standardní údržbu nám postačí měkký hadřík, voda a neagresivní mycí prostředek. Pozor bychom si však měli dávat na způsob skladování takového nábytku. Zahradní lavičky, židle, křesla i stolky by měly být mimo sezonu uskladněny na suchém místě, kde na ně nebude dopadat přímé sluneční světlo. Jedině tak získáte jistotu, že si váš zahradní nábytek uchová všechny nezbytné vlastnosti a bude i nadále sloužit vašim potřebám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *