Vybíráme velký domácí spotřebič

bierfritze / Pixabay

Pokud vás potkal konec životnosti stávající pračky nebo sušičky, tak máte svou představu, co se vám u starého přístroje osvědčilo, nebo jakou funkci či značku byste rádi, kterou naopak už nekupovat. Nabídka velkého bílého elektra je nepřeberná. V současné době již není dobrá pračka jen doménou několika velkých výrobců, na trhu je spousta dobrých, i když méně známých značek. Producenti se předhánějí v nabídce, výroba se centralizuje do několika světových oblastí, a tak se jednotliví výrobci snaží odlišit jinak.

Při nákupu může být snadné se nechat zlákat. Nízká cena, líbivý design, doživotní servis, nebo prostě jen aviváž, či tablety na rok zdarma. Pokud jasno nemáte, můžete využít různé testy, například  test praček na portálu Arecenze. Pokud už máte více méně jasno v tom, co od své nové pračky či sušičky očekáváte, rozum velí řídit se nejlepším poměrem cena – výkon. S tímto jednoduchým pravidlem se pravděpodobně nespálíte. Pak jsou tu ale další neméně důležitá kritéria, kterými se musíme řídit, aby nám v domácnosti pomocník opravdu pomáhal a sloužil dobře dlouhá léta.

Koukejte na spotřebu. Každý spotřebič z kategorie pračka, sušička, či kombinace pračky se sušičkou musí být označen energetickým štítkem. Vybírejte takové, které nesou označení ekologické třídy A. Budou vás stát méně elektrické energie a vody.

Sháníte spotřebič pro velkou rodinu? Oceníte prostorný buben. Pračky běžně nabízí objem až 9 kilogramů prádla, sušičky jsou schopné pojmout i 8 a více kilogramů. Pokud obýváte malou domácnost, velkou pračku nenaplníte, ekonomickou volbou je pračka na 5-6 kilogramů.

Tip na článek:  Kuchyňské dřezy v novém

Dalším důležitým aspektem, který se týká praček je počet otáček. Za minimální pro běžné prádlo se považuje 800 ot./min, optimum je kolem 1200 otáček. K dostání jsou pračky vybavené pro ždímání rychlostí až 1800 otáček za minutu, ale v takovém případě je běžné prádlo prakticky suché a dochází k velkému mačkání.

Standardní šíře praček či sušiček je 60 a 40 cm. Zúženou verzi v malých prostorách oceníte. Dají se sehnat i spotřebiče atypických rozměrů. Šířka se pohybuje v tomto rozmezí. U praček i sušiček můžete volit mezi plněním vrchem a bočním plněním. V případě pračky nebo sušičky s bočním plněním jistě oceníte oboustranně otevíratelná dvířka. Pokud se rozhodnete k pračce vybírat právě sušičku, využijte testu sušiček prádla.

Moderní přístroje nabízí množství programů a funkcí, z nichž ne všechny každý naplno využije. Velmi žádaným je u praček i sušiček takzvaný 6. smysl, tedy množstevní automatika. Přístroj vložené prádlo zváží a sám optimálně zvolí spotřebu vody a elektrické energie, upraví také čas praní.

Užitečnou funkcí je odložený start, kdy je možné pračku nastavit tak, aby spustila předem navolený program bez vaší asistence se zpožděním až 24 hodin. Po návratu z práce vás tak může čekat již vyprané prádlo. Velká část přístrojů disponuje dětskou pojistkou. Vhod přijdou programy pro praní jemného prádla, syntetiky či vlny. Jistě oceníte také displej s indikátorem zbývajícího času, nebo osvětlení bubnu.

Na trhu najdete také pračky, které mají sušičku prádla již v sobě v kombinaci. Více o nich zjistíte v testu praček se sušičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *