Vybíráte nová okna? Výhody a nevýhody plastu a dřeva

Plast a dřevo – dva materiály s výrazně odlišnými vlastnostmi, od kterých se odvíjejí i vlastnosti oken z nich vyrobených. Téma plastových či dřevěných oken je aktuální zejména nyní, kdy panelové domy hromadně procházejí rekonstrukcemi, kde právě výměna starých oken za nová bývá ústředním bodem. Protože s konečným rozhodnutím musí být srozuměni všichni nájemníci či majitelé bytových jednotek, měl by každý z nás o dané problematice něco vědět.

Plastová okna

Obecně se obyvatelé panelových domů rozhodují pro okna plastová, majitelé rodinných domů pak častěji volí okna dřevěná. V současnosti, kdy tepelně izolační vlastnosti obou materiálů jsou při dodržení výrobních technologií již srovnatelné, záleží více i na jiných aspektech. Pokud nejste právě majitelem objektu, do jehož rekonstrukce má co mluvit i památkový úřad, můžete vybírat co srdce ráčí.

U plastových oken bývají vyzvedávány právě izolační vlastnosti, ať už tepelné nebo zvukové. Důležitým plus je také jejich naprostá bezúdržbovost. Ale zřejmě nejvýznamnějším argumentem pro jejich pořízení, na který slyší téměř každý, je výrazně nižší pořizovací cena. Nevýhodou však může být vyblednutí rámů působením slunečních paprsků a také fakt, že při mechanickém poškození bude oprava velmi náročná, ne-li nemožná. Výrobci však svým oknům evidentně věří, udávají jejich vysokou životnost, údajně až padesát let, a poskytují na své výrobky záruku mnohem delší, než je ze zákona povinná – až 5 let.

Tip na článek:  Ideální okna na váš dům

Dřevěná okna

Při pořízení dřevěných oken budete muset sáhnout do peněženky výrazně hlouběji, neboť dřevo jako přírodní materiál je mnohem dražší než umělá hmota. Co do estetického vzhledu jsou však tato okna s plastovými neporovnatelná. Mimo vyšší pořizovací ceny však počítejte i s financemi a časem na jejich pravidelnou údržbu, např. nátěry. Při správném zacházení se však životnost kvalitního dřevěného okna dá počítat na stovky let. Rovněž jsou výrazně šetrnější k životnímu prostředí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *